PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej zapłacimy za śmieci z działki rekreacyjnej?

  • pt    15 lipca 2016 - 09:05
Mniej zapłacimy za śmieci z działki rekreacyjnej?
Co z opłatami za śmieci z działki? (fot.fotolia)

Minister Środowiska podziela pogląd RPO, że trzeba zmienić przepisy o opłatach za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości rekreacyjnych.
Minister Środowiska podziela pogląd Rzecznika Praw Obywatelskich o konieczności podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do zmiany przepisów dotyczących ryczałtowej opłaty za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości rekreacyjnych.

Skargi obywateli sprawiły, że Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił wątpliwości konstytucyjne wobec - wprowadzonych na początku 2015 roku - przepisów przewidujących, że w odniesieniu do nieruchomości rekreacyjnych pobierana ma być ryczałtowa opłata za odbiór odpadów.

W ocenie rzecznika zobowiązanie gmin do stosowania takiej samej stawki ryczałtowej zarówno w odniesieniu do nieruchomości, które są wykorzystywane przez wiele miesięcy w roku, jak i tych, które są wykorzystywane sporadycznie, narusza konstytucyjny standard równości podatkowej.

Rzecznik wskazał także, że wbrew wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2013 r. (sygn. akt K 17/12), ustawodawca nie określił górnej granicy opłaty ryczałtowej, jaką mogą stosować gminy.

W udzielonej rzecznikowi odpowiedzi minister środowiska potwierdził, że z docierających do niego sygnałów także wynika, że w wielu przypadkach ryczałtowa opłata jest ustalana niezgodnie z obowiązującym prawem.

W związku z tym podzielił pogląd rzecznika o konieczności interwencji legislacyjnej, "zwłaszcza że przemawiają za tym względy dostosowania omawianej regulacji do standardów konstytucyjnych, przynajmniej poprzez określenie [...] górnej stawki opłaty ryczałtowej od nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjne" – napisał minister.

Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział, że będzie monitorował przebieg zapowiedzianych przez ministra środowiska prac.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.