PARTNER PORTALU
 • BGK

Mniejsze koszty produkcji wody we Wrocławiu dzięki informatyce

 • PAP/JS    8 sierpnia 2017 - 21:26
Mniejsze koszty produkcji wody we Wrocławiu dzięki informatyce
Polska ma zasoby wodne nadające się do uzdatnienia porównywalne do Egiptu (fot. pixabay.com)

Wobec spodziewanego wzrostu cen wody dla mieszkańców i wyzwań związanych z jej dostępnością, wrocławscy wodociągowcy wskazują, że dzięki rozwiązaniu informatycznemu firmy z Gliwic w ub. roku oszczędzili 500 tys. m sześc wody – przez co zmniejszyli koszty produkcji.
• Wrocławskie MPWiK akcentuje, że rozwiązanie skraca czas dotkliwości awarii dla mieszkańców, a w dłuższej perspektywie daje szansę na korzystniejsze kształtowanie cen dla mieszkańców i przedsiębiorstw.

• Informatycy z Future Processing uważają, że ich rozwiązanie wpisuje się m.in. w dwa obecne wyzwania branży wodociągowej.

• Jedno z nich to spodziewany przez część specjalistów i praktyków wzrost cen wody w następstwie podpisanej w ub. tygodniu przez prezydenta nowelizacji ustawy Prawo wodne. Drugie - to niewielkie w Polsce zasoby wody i potrzeba jej oszczędzania.

Chodzi o rozwiązanie analizujące wyniki pomiarów przepływów i ciśnienia w różnych miejscach sieci wodociągowej. Pomiary te są prowadzone nocą, kiedy mieszkańcy praktycznie nie zużywają wody. Program wykrywa wówczas anomalie, określając rejon ich wystąpienia. Pozwala to ze znaczną skutecznością walczyć z tzw. ukrytymi wyciekami, które potrafią osiągać wysokie wartości, wpływając na koszty wodociągowców.

"System o nazwie SmartFlow to rozwiązanie, które stworzyliśmy wspólnie z firmą Future Processing. Pomogło nam zaoszczędzić w 2016 r. w sumie pół miliarda litrów wody" - zaznaczył, cytowany w materiale gliwickiej firmy Future Processing, menedżer zakładu eksploatacji sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu Grzegorz Karlik.

Wartość ta przekłada się na 500 tys. m sześc. wody, czyli ilość, którą można odnieść do rocznego zużycia wody przez kilkanaście tysięcy osób. Wrocławski MPWiK rozpoczął współpracę z gliwicką spółką w 2015 r., wykorzystując już posiadane oczujnikowanie. Z kolei, aby precyzyjnie wskazać miejsce awarii, wodociągowcy z Wrocławia korzystają z posiadanych rozwiązań akustycznych.

"Dzięki tej metodzie udaje nam się precyzyjnie zlokalizować i usunąć awarię nawet w ciągu 72 godzin" - podkreślił Karlik. Wrocławskie MPWiK akcentuje, że rozwiązanie skraca czas dotkliwości awarii dla mieszkańców, a w dłuższej perspektywie daje szansę na korzystniejsze kształtowanie cen dla mieszkańców i przedsiębiorstw.

Informatycy z Future Processing uważają, że ich rozwiązanie wpisuje się też m.in. w dwa obecne wyzwania branży wodociągowej. Jedno z nich to spodziewany przez część specjalistów i praktyków wzrost cen wody w następstwie podpisanej w ub. tygodniu przez prezydenta nowelizacji ustawy Prawo wodne. Drugie - to niewielkie w Polsce zasoby wody i potrzeba jej oszczędzania.

Jednocześnie, jak przypomniał szef Centrum Nowych Technologii we wrocławskim MPWiK Tomasz Konieczny, Polska ma zasoby wodne nadające się do uzdatnienia porównywalne do Egiptu - na jednego mieszkańca przypada 1,5 tys. m sześc. słodkiej wody na rok, czyli trzykrotnie mniej niż średnio w Europie.

"Powoduje to konieczność poszukiwania nowych źródeł, ale także racjonalniejszego wykorzystania dostępnych zasobów. Chodzi tutaj o ilość wody potrzebnej do wyprodukowania kranówki oraz o zmniejszenie strat wody pojawiających się w czasie jej dostaw do mieszkańców siecią wodociągową, m.in. wskutek wycieków i awarii" - wskazał Konieczny.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.