PARTNER PORTALU
  • BGK

Model ruchu dla Szczecina

  • GK/szczecin.pl    13 czerwca 2011 - 10:07

Szczecin ma matematyczny model ruchu. Pozwoli on na sprawniejsze zarządzanie komunikacją w mieście.
Model ruchu został stworzony na podstawie prowadzonych w ubiegłym roku w Szczecinie (od kwietnia do czerwca) badań zarówno ankietowych oraz ruchu na ulicach Szczecina.

To interaktywna mapa Szczecina przedstawiająca to, w jaki sposób rozkłada się ruch w Szczecinie na poszczególnych ulicach. Na podstawie mapy można przewidzieć konsekwencje zmian w organizacji ruchu (np. zamknięciu ulic) czy budowy nowych osiedli mieszkaniowych i ich wpływu na ruch w mieście.

Za pomocą modelu można stworzyć symulację, w jaki sposób ułoży się ruch w mieście po wprowadzeniu do danego rejonu miasta obsługi komunikacji miejskiej.

Badania pozwoliły na ustalenie skąd i dokąd przemieszczają się szczecinianie, kiedy następuje największa kumulacja ruchu, jaki środek transportu preferują. Z badań wynika, że ok. 60 % osób wybiera transport indywidualny a większość z podróży odbywa się na lewobrzeżu.

Matematyczny model ruchu jest punktem wyjścia do kolejnych analiz dotyczących dróg w mieście i komunikacji miejskiej.

Na jego podstawie opracowywana jest prognoza ruchu, która jest konieczna przy ubieganiu się o dofinansowanie zewnętrzne na projekty transportowe (w chwili obecnej wykonanie prognozy ruchu niezbędne jest do trzech projektów realizowanych w Szczecinie: Szczeciński Szybki Tramwaj, zakup taboru tramwajowego, modernizacja torowisk).

Model ruchu może być wykorzystywany także przy wprowadzaniu zmian w organizacji ruchu np. podczas zamykania ulic czy przy pracach planistycznych przy opracowaniu Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.