PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja dworca PKP Wrocław-Brochów

  • PAP    15 grudnia 2011 - 15:15
Modernizacja dworca PKP Wrocław-Brochów

W najbliższych dniach rozpocznie się modernizacja dworca PKP Wrocław-Brochów. Podczas inwestycji odtworzony zostanie m.in. historyczny zegar, nastąpi renowacja elewacji oraz pomieszczeń wewnętrznych. Prace kosztujące 1,8 mln zł potrwają do jesieni 2012 r.
Jak poinformował w czwartek Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP we Wrocławiu (zabierz głos/oceń prezydenta), z trzech ofert, które wpłynęły w przetargu wybrano ofertę firmy Stanbud z Brzeska.

- Inwestor podpisał umowę z wykonawcą. W tym tygodniu firma Stanbud rozpoczęła organizowanie zaplecza budowy i po jego ukończeniu przystąpi do prac budowlanych - powiedział rzecznik.

Dodał, że obiekt, który powstał w 1896 r., odzyska swój dawny blask i zapewni podróżnym lepsze warunki. Dzięki zainstalowaniu systemu monitoringu polepszy się bezpieczeństwo na dworcu i w jego najbliższym otoczeniu.

Czytaj też: Polskie dworce - niegdyś perły dziś rudery

Wyremontowane zostaną wszystkie pomieszczenia budynku. Hol dworca będzie pełnił jednocześnie funkcję poczekalni, wybudowane zostaną całkowicie nowe toalety, przystosowane również dla osób niepełnosprawnych. Na pierwszym piętrze przewidziano pomieszczenia biurowe.

Prace modernizacyjne wewnątrz obiektu uwzględniają m.in. remont klatek schodowych i piwnic, wymienione zostaną instalacje, stolarka okienna i drzwiowa.

Zdaniem Sarny, dworzec Wrocław-Brochów odzyska swój blask również od zewnątrz. Gruntownej renowacji zostanie poddana elewacja, w tym występujące na niej sztukaterie oraz drewniane elementy konstrukcji szachulcowej (w górnej części budynku).

- Na frontowej elewacji zostanie odtworzony historyczny zegar z rzymskimi cyframi i stylizowanymi wskazówkami. Renowacji zostaną poddane również balustrady i część zabytkowych krat okiennych, a także granitowe schody wejściowe. Tuż przy nich powstanie pochylnia, dzięki której osoby niepełnosprawne dostaną się do budynku dworca. Całkowicie na nowo została zaprojektowana iluminacja obiektu - zapowiedział Sarna.

Według rzecznika, na nowo zostanie urządzony plac przed dworcem wraz z parkingiem.

Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP i budżetowych. Planowany termin zakończenia modernizacji to jesień 2012.

Dworzec Wrocław-Brochów będzie siódmym z małych wrocławskich dworców, które zostały poddane w ostatnich latach modernizacji. Wcześniej PKP wyremontowało dworce Wrocław-Żerniki, Wrocław-Psie Pole, Wrocław-Kuźniki, Wrocław-Pracze, Wrocław-Leśnica i Wrocław- Mikołajów. W trakcie modernizacji jest obecnie największy z wrocławskich dworców - Wrocław Główny.

Budynek dworca Wrocław-Brochów powstał w 1896 r. z uwagi na powstanie na Brochowie dużego osiedla kolejowego, związanego z rozwijającym się jednym z największych węzłów towarowych na wschodzie Niemiec. Dworzec jest ceglany, natomiast w partiach górnych i szczytowych ma konstrukcję szachulcową wypełnioną cegłą. W 1984 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.