PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja linii Duszniki Zdrój - Kudowa Zdrój na finiszu

  • PAP    4 października 2013 - 09:39
Modernizacja linii Duszniki Zdrój - Kudowa Zdrój na finiszu

Dobiega końca modernizacja linii kolejowej Duszniki Zdrój - Kudowa Zdrój, na którą przeznaczono ponad 65 mln zł. Pociągi pojadą tamtędy już w grudniu 2013 r.
Zwiększona prędkość pociągów, lepsza obsługa podróżnych na peronach, wyremontowane przejazdy kolejowo-drogowe, to będzie tylko część efektów modernizacji na linii kolejowej Duszniki Zdrój - Kudowa Zdrój.

Jak poinformował rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec, głównym założeniem projektu jest zapewnienie mieszkańcom i turystom sprawnego transportu do dolnośląskich uzdrowisk oraz miejscowości turystycznych w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej.

"W ramach prac Polskich Linii Kolejowych zostanie wymienione 17 km toru pomiędzy stacjami Duszniki Zdrój i Kudowa Zdrój oraz na stacji Polanica Zdrój. Zmodernizowane perony na stacjach w Polanicy, Dusznikach i Kudowie Zdroju dostosowane zostaną do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się" - dodał Siemieniec.

Bardzo ważnym elementem inwestycji jest remont dużych obiektów inżynieryjnych. Przeszedł go m.in. wydrążony w latach 1886-1905, sześciusetmetrowy tunel pod górą Grodziec, na wysokości 634 m n.p.m., z najwyżej położonym torem w okolicy Kłodzka. Również wysoki wiadukt w Lewinie Kłodzkim, zbudowany na początku XX w nad doliną Bystrej, doczekał się wymiany toru i nowej izolacji podtorza.

Jak twierdzi Siemieniec, dzięki realizacji przedsięwzięcia zwiększona zostanie prędkość pociągów z 30 km/godz. do 60 km/godz., co znacznie skróci czas podróży z Wrocławia do dolnośląskich uzdrowisk. Natomiast poprawa przejazdów kolejowo-drogowych podniesie poziom bezpieczeństwa.

Projekt "Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 309 Kłodzko Nowe - Kudowa Zdrój na odcinku Duszniki Zdrój - Kudowa Zdrój" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Przewidywany koszt inwestycji to blisko 66 mln zł, z czego ponad 41 mln to wartość dofinansowania. Zakończenie prac planowane jest na grudzień 2013 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.