PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja linii kolejowej w Małopolsce

  • PAP    24 maja 2011 - 14:25
Modernizacja linii kolejowej w Małopolsce

64,5 mln zł będzie kosztować modernizacja linii kolejowej nr 96 między Tarnowem i Stróżami.
Remont, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku, spowoduje poważne utrudnienia w ruchu pociągów na trasie do Nowego Sącza, Krynicy i granicy w Muszynie.

Dyrektor krakowskiego oddziału PKP Polskie Linie Kolejowe w Krakowie Włodzimierz Żmuda poinformował we wtorek, że prace modernizacyjne potrwają do grudnia tego roku. Największe utrudnienia dla podróżujących wystąpią od 1 czerwca do 31 sierpnia, kiedy zamknięte zostaną tory między Tarnowem i Stróżami, a pasażerowie będą korzystać tam z zastępczej komunikacji autobusowej.

Czytaj też: Kolej aglomeracyjna wszędzie nie dojedzie

Według szacunków kolejarzy, zmiana ta spowoduje wydłużenie podróży koleją do Nowego Sącza, Krynicy i granicy państwa ze Słowacją w Muszynie o około 30-60 minut.

- Zostanie zabezpieczona odpowiednia ilość autobusów, ale konieczność przesiadki oraz dalsza podróż komunikacją zastępczą, której przebieg nie pokrywa się z torami, będzie skutkować wydłużeniem czasu jazdy - zapowiedział dyrektor Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Ryszard Rębilas.  

Czytaj też: Szybka kolej to bajka?

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano wymianę nawierzchni na długości prawie 13 km torów, przebudowę pięciu mostów i czterech przepustów, wymianę rozjazdów i słupów trakcyjnych. Zainstalowane zostaną też nowe systemy sterowania ruchem.

W efekcie tych prac poprawione zostaną parametry techniczne linii kolejowej, co będzie skutkować skróceniem czasu przejazdów i poprawą bezpieczeństwa ruchu pociągów.

Całkowita wartość inwestycji wynosi prawie 65,5 mln zł, z czego blisko 37,6 mln zł stanowi unijne dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.