PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja linii na nieczynne lotnisko

  • PAP    7 października 2010 - 14:29
Modernizacja linii na nieczynne lotnisko

Za 188 mln zł zmodernizują tory z Olsztyna do Szczytna i wybudują nowy odcinek ze Szczytna do lotniska w Szymanach. Dzięki temu z Olsztyna będzie można tam dojechać w 45 minut. Na razie na lotnisko jest nieczynne, ale odbywają się tam czasem koncerty.
Inwestycja, której beneficjentem są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kwotą 112 mln zł. Resztę, czyli 76 mln zł, musi wyłożyć PKP PLK. Początek remontu linii kolejowej zacznie się w 2011 roku i potrwa do 2012 roku.

Jak powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej zastępca dyrektora Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A. Jerzy Mietliński, linia kolejowa prowadząca z Olsztyna do Szczytna wymaga modernizacji, bo jest przestarzała; została wybudowana pod koniec XIX wieku. Poza tym przebiega przez trudny teren, jest na niej mnóstwo łuków (stanowią one około 40 proc. trasy), a to wpływa na szybkość pokonywania trasy przez szynobusy i pociągi.

Teraz pociągi pokonują tę trasę z prędkością do 70 kilometrów na godzinę, po remoncie 44-kilometrowego odcinka Olsztyn Główny - Szczytno pociągi mają osiągać prędkość do 100-110 km na godzinę. Oznacza to, że czas dojazdu z Olsztyna na lotnisko w Szymanach wyniesie ok. 45 minut. Zdaniem kolejarzy będzie to konkurencyjna oferta dla podróżujących samochodami.

Mietliński powiedział, że ze względu na fakt, iż prace będą prowadzone na linii jednotorowej, może się okazać, że trzeba będzie całkowicie wstrzymać ruch pociągów na trasie Olsztyn - Szczytno.

Modernizacja zakłada m.in. przebudowę stacji, rozbudowę peronów, montaż nowego oświetlenia, zaś na odcinku ze Szczytna do Szyman wybudowanie nowej linii i stacji końcowej obok terminala lotniczego.

Podróżnych na lotnisko w Szymanach będą wozić szynobusy. Na razie w województwie warmińsko-mazurskim jest ich 11 i wożą pasażerów na trasach do Elbląga, Braniewa i Szczytna.

Choć samorządowcy chcą zapewnić dojazd do lotniska w Szymanach, na razie ono nie funkcjonuje i nie wiadomo kiedy ruszy. Głównymi udziałowcami w spółce zarządzającej lotniskiem są: European Business Partners sp z o.o. (61,03 proc.), Energopol S.A. (13,17 proc.), Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (12,67 proc.), samorząd województwa warmińsko-mazurskiego (5,49 proc.), miasto Szczytno (3,57 proc.).

Jak poinformował prezes zarządu portu lotniczego Mazury Bogusław Piechucki, obecnie trwają prace nad tak zwanym planem głównym, który ma odpowiedzieć na pytania, w jakim kierunku ma się rozwijać port lotniczy i jakie są możliwości połączeń z innymi portami w Europie oraz jakie nakłady trzeba ponieść, by uruchomić lotnisko. Trwają także badania środowiska, które wskażą czy ruch samolotów nie będzie stanowił zagrożenia dla gatunków roślin i zwierząt.

Obecnie na lotnisku w Szymanach nie jest prowadzona żadna działalność, od czasu do czasu na jego terenie organizowane są imprezy czy koncerty. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Alex, 2010-10-09 13:17:11

    Będzie można uruchomić połączenia lotnicze do Wilna,Petersburga oraz połączenia np. do Tallina.
  • l, 2010-10-08 20:39:01

    Wszystko dla wygody CIA