PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizują przedwojenną magistralę wodociągową w Lublinie

  • PAP    13 kwietnia 2014 - 10:30
Modernizują przedwojenną magistralę wodociągową w Lublinie

- Dobiega końca modernizacja przedwojennej magistrali wodociągowej w centrum Lublina. Cały projekt przebudowy systemu wodociągów i kanalizacji miejskiej, o wartości prawie 276 mln zł, będzie zakończony w przyszłym roku.
Magistrala wodna przy ul. Piłsudskiego, zasilająca centrum miasta, została wykonana przez amerykańską firmę Ulen and Company w 1928 r. z żeliwnych rur o średnicy 60 cm. Pozostały one w ziemi, a do ich środka wprowadzony został polietylenowy przewód o długości około 250 metrów.

"Prace są już praktyczne zakończone, kilka dni potrwają podłączenia. Rury były jeszcze w niezłym stanie technicznym, ale skorodowały na połączeniach, powodowało to rozszczelnienia i awarie. Najwyższy czas był na modernizację" - powiedział prezes MPWiK w Lublinie Sławomir Matyjaszczyk.

Prace prowadzone były metodą bezwykopową, ulica była przejezdna. Mieszkańcy okolicznych domów mieli wodę doprowadzoną innymi przewodami.

Większość przedwojennej sieci wodociągowej w śródmieściu Lublina została już zmodernizowana dzięki trwającemu projektowi współfinansowanemu z funduszy unijnych. Ostatni etap wymiany starych fragmentów sieci ma się rozpocząć latem w Alejach Racławickich.

Projekt rozbudowy lubelskich wodociągów i kanalizacji realizowany jest od 2011 r. Obejmuje m.in. modernizację łącznie blisko 50 km sieci wodociągowej i 38 km kanalizacyjnej, oraz budowę 58 km nowej sieci kanalizacyjnej.

Unowocześniona już została stacja wodociągowa "Zemborzycka", która dostarcza miastu 40 proc. wody; trwają prace związane ze zmniejszeniem uciążliwości dla otoczenia, poprawieniem sprawności i obniżeniem kosztów eksploatacji oczyszczalni ścieków "Hajdów".

Wartość całego projektu wynosi blisko 276 mln zł netto, z czego dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko ma pokryć prawie 162 mln zł. Pozostałe koszty MPWiK finansuje we własnym zakresie. Projekt ma być zakończony w drugiej połowie przyszłego roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.