PARTNER PORTALU
  • BGK

Moderus Alfa, czyli śląskie tramwaje w odnowionej wersji

  • PAP    17 grudnia 2012 - 18:49
Moderus Alfa, czyli śląskie tramwaje w odnowionej wersji

W styczniu przyszłego roku na tory aglomeracji katowickiej wyjadą pierwsze tramwaje typu 105 N po kompleksowej modernizacji. W sumie modernizacja czeka 75 takich wozów. W poniedziałek zaprezentowano pierwsze dwa. Do końca roku gotowe będą cztery kolejne.
"Zmodernizowane tramwaje z poprzednikami łączy w zasadzie tylko sylwetka. Nowy jest m.in. system napędowy - cichy i energooszczędny. Specjalny system pozwala odzyskiwać energię podczas hamowania i przekazuje ją z powrotem do sieci" - wskazał rzecznik spółki Tramwaje Śląskie Andrzej Zowada.

Jego zdaniem zmodernizowany tramwaj lepiej poradzi sobie ze śliskością szyn w zimowych warunkach pogodowych, dzięki zastosowaniu piasecznic - urządzeń sypiących piasek na szyny bezpośrednio przed kołami.

Nowe, ciche, są również mechanizmy otwierania drzwi, wyposażone w system zabezpieczenia pasażera przed pochwyceniem. Wagony są monitorowane, kabina motorniczego jest klimatyzowana, a siedziska zostały obite materiałem z wzorem wybranym przez pasażerów w internetowym głosowaniu.

Modernizacja 75 starych tramwajów to część wartego w sumie ok. 800 mln zł projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w śląsko-zagłębiowskiej aglomeracji. 45 wozów zmodernizuje konsorcjum firm Modertrans Poznań i MPK Łódź, a 30 kolejnych Zakład Usługowo-Remontowy Tramwajów Śląskich. Całkowity koszt modernizacji to blisko 74 mln zł netto.

Dwa pierwsze zmodernizowane tramwaje, które w poniedziałek zaprezentowano w Zabrzu i miastach Zagłębia Dąbrowskiego, trafiły do zajezdni w Gliwicach i Będzinie. Pojazdy noszą teraz nazwę Moderus Alfa. Do końca roku wykonawca dostarczy jeszcze cztery zmodernizowane wagony. Trwa szkolenie motorniczych i przygotowanie wagonów do ruchu.

Wagony 105 N to najpopularniejszy model tramwajów. Niegdyś jeździły niemal we wszystkich miastach Polski, gdzie działa komunikacja tramwajowa.

Oprócz modernizacji starych pojazdów Tramwaje Śląskie kupią też 30 nowych wozów. Projekt modernizacji komunikacji tramwajowej obejmuje sześć miast aglomeracji katowickiej. Przewiduje m.in., oprócz modernizacji 75 tramwajów i zakupu 30 nowych, także remonty 46 km torów i modernizację 61 przystanków.

Czytaj też: Nowe tory i tramwaje na Śląsku

Obecnie Tramwaje Śląskie dysponują ok. 320 pojazdami. Przewoźnik obsługuje 24 połączenia w 12 miastach aglomeracji katowickiej. Codziennie na tory wyjeżdża ok. 250 wagonów; korzystają z ok. 200 km torowisk. Wszystkie prace w ramach projektu mają zakończyć się do końca 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.