PARTNER PORTALU
 • BGK

Mogą pojawić się zmiany w ustawie śmieciowej

 • PAP    5 sierpnia 2013 - 16:53
Mogą pojawić się zmiany w ustawie śmieciowej

- W połowie września, po zakończonych konsultacjach z samorządowcami, minister środowiska Marcin Korolec przedstawi raport nt. wdrażania nowego sytemu śmieciowego w gminach. Nie wykluczył, że mogą pojawić się propozycje zmian w prawie.
Szef resortu środowiska w rozmowie z dziennikarzami w poniedziałek przypominał, że konsultacje z samorządowcami trwają od początku lipca, czyli od wejścia w życie nowego sytemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Korolec spotkał się dotychczas m.in. z przedstawicielami gmin w Kujawsko-Pomorskiem, w Małopolsce, Wielkopolsce i na Śląsku. Jak zapewnił, będzie chciał rozmawiać z przedstawicielami wszystkich województw. Na ten tydzień planowana jest m.in. wizyta ministra w Łodzi.

"Mam wrażenie, że nie ma w Polsce nadmiernego problemu z odbiorem śmieci. To co niektórzy wieszczyli, że w Polsce będziemy mieli neapolitańskie problemy, nie wystąpiło" - ocenił minister.

Czytaj też: Bronisław Komorowski: zmiany w gospodarce odpadami elementem postępu cywilizacyjnego

Korolec zapowiedział, że w trakcie prezentacji raportu mogą się pojawić propozycje zmian w prawie, dotyczące np. egzekwowania przez gminy należności dot. gospodarki śmieciowej.

Resort środowiska informował wcześniej, że nowe regulacje mogłyby się pojawić pod koniec roku.

Od 1 lipca, zgodnie z tzw. ustawą śmieciową, gminy przejęły obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi. Samorządy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie od właścicieli nieruchomości deklaracji.

Mieszkańcy i władze polskich miast, w miesiąc po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących gospodarki odpadami, narzekają głównie na brak pojemników lub zbyt małą ich liczbę.

Jak informował pod koniec lipca Korolec, tylko 17 gmin z ok. 2,5 tys. samorządów w Polsce nie przeprowadziło przetargów na odbiór śmieci. Gminom, które nie ogłosiły przetargów na odbiór śmieci, grozi kara od 10 tys. do 50 tys. zł.

Dzięki nowemu systemowi śmieci mają zniknąć m.in. z dzikich wysypisk, lasów czy przydrożnych rowów. Mniej śmieci ma też trafiać na wysypiska, a ponowne wykorzystanie plastiku, szkła, metali, papieru ma wzrosnąć. W 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów ma wynieść co najmniej 50 proc. w stosunku do ogólnej masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. W 2011 r. ponad 70 proc. śmieci w Polsce trafiało na wysypiska; np. w Niemczech tylko ok. 0,5 proc. - najmniej w Europie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (6)

 • Marcin, 2013-08-09 15:54:38

  Czy to ten Mirków koło Wrocławia, co to tak głośno było w internecie o żonie Komendanta Policji, przyprawiającej mu rogi czyli - kto chciał to miał, współczujemy bardzo smutna historia, szkoda faceta, policjant ale może porządny gość - ja bym taką wypędził i nawet się nie obejrzał....  rozwiń
 • gmina Mirków, 2013-08-07 20:17:53

  Polacy są takim dziwnym narodem,że do wszystkich wprowadzanych i sprawdzonych od lat na zachodzie, zmian podchodzą jak do "jeża".Część ludzi ma w nosie ustawę i nadal wyrzuca tak jak wyrzucało.Nie podają do liczby mieszkańców - dzieci ( bo przecież one nie wytwarzają śmieci!!!!!) dodatkow...ym problemem jest ustalona częstotliwości wywozu śmieci mieszanych i bio ( oczywiście ustalonych przez Gminy bez konsultacji z mieszkańcami- przez co pojawiło się więcej much i brzydki zapach (SMROD)  rozwiń
 • veto, 2013-08-06 18:09:52

  Przed wprowadzeniem ustawy płaciłam 21 zł miesięcznie za pojemnik odpadów komunalnych niesortowanych. Osobno zbierałam makulaturę (zbiórki w szkole), metale (punkt skupu), szkło i opakowania z plastiku (ogólnodostępne pojemniki). Teraz płacę za to samo 34 zł miesięcznie od dwóch osób, bo niektóre ...sortowane odpady odbiera ode mnie firma...  rozwiń