PARTNER PORTALU
  • BGK

Monopol śmieciowy na Zachodnim Pomorzu?

  • AW    15 czerwca 2012 - 13:29
Monopol śmieciowy na Zachodnim Pomorzu?

Regionalny Plan Gospodarki Odpadami Komunalnymi w województwie zachodniopomorskim wzbudza kontrowersje wśród lokalnych firm wywozowych. Ich zdaniem prowadzi do monopolu komunalnej spółki.
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, samorządy województw mają obowiązek opracować do końca czerwca bieżącego roku Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami.

Jednym z ich elementów jest wytyczenie regionów, w których przedsiębiorstwa oferujące rozwiązania z zakresu gospodarki odpadami będą mogły konkurować w ramach przetargów na wywóz i unieszkodliwianie nieczystości, organizowanych przez gminy.

Już pojawiają się w związku z tym obawy i kontrowersje. Na problem w województwie zachodniopomorskim wskazuje firma Sita Jantra.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przygotował bowiem projekt, który dzieli województwo na 4 regiony: koszaliński, szczeciński, szczecinecki i Celowy Związek Gmin R XXI.

Zdaniem krytyków planu, jeśli uchwała w sprawie Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami zostanie przyjęta w zaproponowanej formie, zaistnieje poważne ryzyko niezaspokojenia potrzeb regionu koszalińskiego w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.

Dlaczego? Sita Jantra wskazuje, że aktualna moc przerobowa składowisk odpadów znajdujących się w regionie koszalińskim jest w stanie przetworzyć mniej niż połowę wytwarzanych w nim odpadów.

Ponadto, proponowane przez urząd marszałkowski rozwiązanie - zdanie krytyków - może doprowadzić do uzyskania pozycji monopolisty przez przedsiębiorstwo PGK Koszalin, które jako jedyne będzie walczyć o przetargi.

Na takie zagrożenia jak monopolizacja rynku, czy wyeliminowanie dowolności przetargu - jako konsekwencje nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zwracał już zresztą uwagę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj też: Od UOKiK oberwało się śmieciowej ustawie

Sita Jantra przedstawiła zresztą także szacunkowe kalkulacje (zamieszczamy je poniżej w dziale multimedia) wzrostu kosztów zarządzania odpadami w niektórych rejonach Zachodniego Pomorza w wypadku zaakceptowania planu, w wersji zaproponowanej przez marszałka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.