PARTNER PORTALU
  • BGK

Morskie farmy wiatrowe to science fiction?

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    25 lutego 2010 - 10:44

Creative Commons Leonard G.Czy offshore w Polsce brzmi trochę jak science fiction? Faktycznie tak jest. Jeżeli uregulowania prawne w zakresie onshore powodują, że czas trwania inwestycji jest bardzo długi, że napotyka się bariery administracyjne w realizacji tych projektów, to przenosząc to wszystko na wodę, te bariery są jeszcze bardziej widoczne.
Zważywszy na fakt, że sama inwestycja w farmy wiatrowe na morzu jest inwestycją bardziej wymagającą finansowo niż inwestycja w onshore to faktycznie regulacja kwestii prawnych związanych z budowaniem farm wiatrowych jest bardzo istotna - powiedział Maciej Jóźwiak, adwokat kancelarii Wierzbowski Eversheds podczas Brytyjsko-Polskiego Forum Energii Odnawialnej.

Niewątpliwie do głównych barier spowalniających rozwój energetyki odnawialnej w Polsce zaliczyć można długotrwałe procedury administracyjne prowadzące do uzyskiwania niezbędnych pozwoleń.
- Każdy inwestor, który zdecydował się na inwestycje finansowe w odnawialne źródła energii na pewno z tego typu barierą się spotkał i musiał brać pod uwagę czas, jaki jest niezbędny do uzyskiwania pozwoleń. Szacunkowa średnia długość realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii, na przykładzie farm wiatrowych, trwa 6 do 8 lat. To jest okres bardzo długi - tłumaczył Maciej Jóźwiak.

Kolejnymi barierami są problemy z przyłączeniem do sieci przesyłowych. Problemy pojawiają się także na płaszczyźnie konfliktów z lokalną społecznością, które powinny być brane pod uwagę przy planowaniu takiej inwestycji.

-Farmy wiatrowe, które bez względu na umiejscowienie, czy to inwestycje onshore czy offshore, napotykają na problematykę związaną z ochroną środowiska, z trasami przelotu ptaków wędrujących i z negatywnym podejściem lokalnej społeczności z uwagi na wygląd czy hałas - wymieniał liczne bariery adwokat kancelarii Wierzbowski Eversheds.

W celu zlikwidowania tych wszystkich barier niezbędne są konkretne regulacje prawne, których w Polsce w brakuje.

- Polski rząd w "Polityce Energetycznej Polski do roku 2030" wskazuje problematykę rozwiązań prawnych umożliwiających budowę farm offshore jako jeden ze zidentyfikowanych problemów na rynku. Oferując również bardzo ogólne i generalne sposoby rozwiązania tego problemu na przykład poprzez stworzenie uregulowań prawnych umożliwiających budowę farm wiatrowych - wyjaśniał Maciej Jóźwiak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.