PARTNER PORTALU
 • BGK

Można znowelizować ustawę śmieciową tak, by ograniczyć jej szkody

 • Anna Trojanowska    25 kwietnia 2013 - 11:52
Można znowelizować ustawę śmieciową tak, by ograniczyć jej szkody

- Bankructwa małych firm zajmujących się wywozem odpadów, tworzenie monopoli sprzyjających korupcji oraz zmowom cenowym - to tylko niektóre z wątpliwości jakie budzi znowelizowana ustawa o gospodarowaniu odpadami.
Od 1 lipca zaczną w Polsce funkcjonować zapisy znowelizowanej ustawy o gospodarowaniu odpadami (Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Dotychczas to właściciel nieruchomości decydował, kto odbierze od niego odpady, wybierając dostawcę usługi na wolnym rynku. Teraz właścicielem odpadów stanie się gmina i to ona zdecyduje, kto odbierze odpady.

Cały system zostanie sfinansowany z opłaty śmieciowej, będącej de facto nowym podatkiem lokalnym.

Czytaj też: Połowa gmin nie rozpoczęła jeszcze przetargów na odpady

Według analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju "Nie warto grzebać w śmieciach. Niepotrzebna i szkodliwa rewolucja w gospodarowaniu odpadami komunalnymi" znowelizowana ustawa budzi sześć podstawowych wątpliwości.

- Po pierwsze, uzasadnienie dla wprowadzenia nowej regulacji zbudowane jest w oparciu o zużyty argument o konieczności dostosowania polskich rozwiązań do wymagań UE. Jest to argument nieprawdziwy. Po drugie, nie jest prawdą, że nowy model wdrażany w Polsce jest jedynym stosowanym w państwach UE. Po trzecie, nie jest oczywiste, że nowa ustawa rozwiąże problemy związane z gospodarowaniem odpadami, tak jak deklarują to jej autorzy - czytamy w raporcie.

Czytaj też: Mniej za śmieci dzięki korzystnemu wynikowi przetargu

Kolejną obawą jaką przedstawia analiza jest to, że nowa regulacja postawi na skraju bankructwa wiele małych firm zajmujących się wywozem odpadów.

- Ponadto nowa regulacja będzie powodować deformację systemu gospodarczego, wprowadzając monopole, tworząc sytuacje sprzyjające korupcji oraz zmowom cenowym. Zwiększy się także zatrudnienie urzędników. Po szóste, nowa regulacja nie będzie korzystna dla mieszkańców gmin - wynika z raportu.

- Twórcy nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wskazując na realnie istniejące problemy w dziedzinie zagospodarowania odpadów, sięgnęli po rozwiązanie najbardziej radykalne, likwidujące dobrze rozwinięty i funkcjonujący wolny rynek - czytamy w analizie.

Nawet w obecnym kształcie ustawy możliwe jest takie jej znowelizowanie, aby ograniczyć szkody, jakie może ona wyrządzić poprzez umożliwienie gminom powrotu do systemu wolnej konkurencji na rynku zagospodarowania odpadów np. w drodze referendum, a także umożliwienie spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym pozostania w dotychczasowym systemie, tj. pozwolić na bezpośrednie zawieranie umów na odbiór odpadów z przedsiębiorcami - wynika z raportu.

Cały raport FOR na temat reformy śmieciowej przedstawiamy w dziale multimedia.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem portalu PortalSamorządowy.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (7)

 • znawiec, 2013-04-30 08:08:03

  @ SMIECIARZ - Oczywiście nowelizacja ustawy to największy bubel prawny jaki udało się wytworzyć w III RP. Natomiast masz rację, surowce są cenne, i za nie się płaci, tylko, że składowanie i przeróbka zmieszanych odpadów jest bardzo droga. Jeżeli wysortujesz wszystko, będzie to czyste...to każdy C...i zapłaci.... Jak to wrzucisz do smieci, to musisz zapłacić  rozwiń
 • lemurki, 2013-04-27 00:23:39

  ŚMIECIARZ za 5 lat pewnie wprowadzą podatek od spożywania jeszcze
 • ŚMIECIARZ , 2013-04-26 11:37:10

  USTAWA JAKO BUBEL PRAWNY !! Robie zakupy w sklepie !! Płace za opakowanie / butelki , puszki,inne/ !! Teraz mam płacić za odbiór tych opakowań --- SŁUŻACYCH JAKO PRODUKTY DO DALSZEGO PRZETWORZENIA !!!!! PARANOJA !! ZA STAREJ POLSKI ; BYŁY PUNKTY SKUPU ; S...ZKŁO , PAPIER , PCV , METALE , !!!!!! TO NADAWAŁO SIE DO PRZETWORZENIA !!!! A , DZISIAJ PO GORPODARCE RYNKOWEJ BALCEROWICZA -- MUSIMY PŁACIĆ DWUKROTNIE ZA TE SAME OPAKOWANIA !!!! KUPUJESZ W SKLEPIE PŁACISZ --; ODDAJESZ PŁACISZ !!!! TOTALNY IDIOTYZM ----UNIJNO / POLSKI !!!!  rozwiń