PARTNER PORTALU
  • BGK

MPK Wrocław zakupi 50 nowych autobusów

  • PAP/PSZ    12 grudnia 2017 - 15:58
MPK Wrocław zakupi 50 nowych autobusów
Wymiana starych autobusów na nowe ma obniżyć szkodliwą emisję tlenków azotu. (fot. vvoe / Shutterstock.com)

Postępowanie przetargowe na zakup 50 autobusów rozpisało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Wrocław. Zakup nowych pojazdów będzie współfinansowany ze środków unijnych. Autobusy mają spełniać wysokie wymogi ekologiczne i pojawić się na ulicach miasta w przyszłym roku.
Przewoźnik zamierza do 2018 r. wymienić 121 autobusów na nowe. "Obecnie spółka czeka na dostawę 60 autobusów marki Mercedes Citaro. Pojazdy zostaną dostarczone na początku nowego roku, a wiosną trafią na wrocławskie ulice. Po Wrocławiu jeździ już 11 dodatkowych autobusów MAN Lion's City podwykonawcy - firmy Michalczewski, z którym MPK rozszerzyło umowę" - poinformowała rzeczniczka wrocławskiego MPK Agnieszka Korzeniowska.

Na zakup kolejnych 50 autobusów MPK ogłosiło przetarg. Jak podała Korzeniowska, w ramach przetargu istnieje możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne 50 pojazdów.

Prezes wrocławskiego MPK Jolanta Szczepańska podkreśliła, że tym razem miejski przewoźnik nie zamierza dzierżawić pojazdów, jak to ma miejsce w przypadku autobusów marki Mercedes Citaro, ale je kupić. "Pozyskanie na własność pojazdów jest warunkiem dofinansowania tej inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Unia Europejska pokryje 78 proc. kosztów tego zakupu. Głównym celem projektu i warunkiem, który musimy spełnić jest ograniczenie szkodliwej emisji do środowiska" - stwierdziła Szczepańska.

Władze miejskiego przewoźnika podkreślają, że wymiana starych autobusów na nowe pozwoli obniżyć szkodliwą emisję tlenków azotu do atmosfery o prawie 50 proc. Nowe autobusy przełożą się też w zdecydowany sposób na poprawę komfortu podróży komunikacją miejską. Obecnie 47 proc. wrocławskiej floty ma klimatyzację, a w 2018 r. taki komfort będzie miało aż 74 proc. pojazdów" - podała Korzeniowska.

Czytaj także: Dwóch chętnych na dostawę 30 autobusów dla Krakowa

Rzeczniczka przypominała, że wrocławskie MPK oraz Miasto Wrocław podpisały także trójstronne porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. W efekcie tego porozumienia do Wrocławia mają trafić autobusy elektryczne. "Na początek siedem sztuk, z opcją zakupu nawet 50 pojazdów" - podała Korzeniowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Budziak, 2017-12-14 12:56:00

    Dobra robota MPK. Tego właśnie pasażerowie oczekują.