PARTNER PORTALU
  • BGK

MPO: odpady, jakie trafią do gm. Zielonka, nie będą uciążliwe dla mieszkańców

  • PAP    29 stycznia 2015 - 15:05
MPO: odpady, jakie trafią do gm. Zielonka, nie będą uciążliwe dla mieszkańców
Fot. PTWP

Pierwsze odpady miałyby tam trafić najwcześniej w 2017 roku.




Prezes MPO poinformował na czwartkowej (29 stycznia) konferencji prasowej, że budowa składowiska w gminie Zielonka, niedaleko Michałowa ma kosztować ok. 20 mln zł. Nowe składowisko zajmie ok. 10 ha na działce MPO o wielkości blisko 53 ha.

Przeciwko lokalizacji składowiska protestują mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Bałanda poinformował, że pierwsze odpady mogłyby trafić na składowisko na początku 2017 r., po zamknięciu wysypiska i instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów na Radiowie. Na nowe składowisko maksymalnie miałoby trafiać 120 tys. ton odpadów po-procesowych rocznie. Wysokość wysypiska ma nie przekraczać 8 metrów i ma być niewidoczne zza linii drzew.

Szef MPO zapewnił, że składowisko, na które trafiają odpady po-procesowe "w zasadzie nie generuje żadnych zapachów". Wyjaśnił, że trafiłby tam "odpad ustabilizowany biologicznie, po pełnej higienizacji, który nie zawiera bakterii". Dodał, że na wysypisko nie trafią tzw. odpady zmieszane jakie są wożone śmieciarkami.

Odpadami po-procesowymi są np. odpady wytworzone w segregacji zmieszanych odpadów komunalnych w sortowni.

Jak mówił Bałanda na składowisko miałyby trafić też żużle, jakie powstaną w spalarni śmieci na stołecznym Targówku. Żużle wcześniej przejdą proces waloryzacji, czyli odzysku metali żelaznych i nieżelaznych i będą składowane jako materiał obojętny - wyjaśnił. Takie odpady "pospalarniowe" wykorzystywane są w niektórych państwach UE jako kruszywo pod budowę dróg.

Protestujący mieszkańcy obawiają się, że na nowe składowisko będzie jeździło setki śmieciarek dziennie przy okazji niszcząc miejscowe drogi. Szef MPO zaznaczył, że do Zielonki będą jeździły ciężarówki, które dziennie będą dostarczały 450-480 ton odpadów. Ocenił, że przełoży się to na kursowanie do 30 takich pojazdów dziennie.

Bałanda zapewnił też, że przedsiębiorstwo poinformuje mieszkańców o planowanej inwestycji, a także odbędzie się cykl spotkań. "Będą prowadzone konsultacje, chcemy rozwiać obawy" - dodał.

Przedstawiciel spółki powiedział, że docelowo na terenie należącym do MPO w gminie Zielonka miałby powstać park technologiczny, który łączyłby recykling z odzyskiem energii. MPO chciałoby, aby powstała tam m.in. biogazownia na wzór działającej w Wiedniu, która przetwarza odpady zielone i resztki jedzenia czy napojów.

Bałanda zaznaczył, że w gminie Zielonka nie powstanie spalarnia śmieci czy sortownia odpadów, przy której pracy najczęściej powstają uciążliwe dla mieszkańców zapachy. MPO ma zgodę, aby na tym obszarze powstał też punkt selektywnej zbiórki odpadów oraz kompostownia odpadów zielonych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (2)

  • jan stankiewicz, 2015-01-31 11:28:45

    A ten gaz to będzie z tych obojętnych popiołów? Panie Prezesie niech Pan powie na co ma Pan zezwolenie w Opinii Środowiskowej i o jakie zezwolenie na budowę Pan wystąpi w następnej kolejności. Niech Pan też nie boi się powiedzieć, gdzie będą zwożone śmieci z W-wy, bo z Pańskich obiecanek wynika ,że... ani na Radiowo ,ani do Michałowa. Pan zaprzecza sam sobie.  rozwiń
  • brakzgody, 2015-01-30 07:32:30

    Czyli co około 20 minut będzie jechała ciężarówa ze śmieciami przez okolice, gdzie nie ma przystosowanych do tego dróg (Wesoła, Rembertów), tarasując przejazd na i tak już zakorkowanych ulicach, niszcząc nawierzchnie i emitując masy cuchnących spalin. I mieszkańcy mieliby to poprzeć ?? ...  rozwiń