PARTNER PORTALU
  • BGK

Mróz w Polsce nie zatrzymał rowerów. Idzie nowe

  • Tomasz Klyta    1 marca 2018 - 00:01
Mróz w Polsce nie zatrzymał rowerów. Idzie nowe
W tym roku Nextbike zadebiutuje m.in. w Częstochowie (Fot. Nextbike)


Od czwartku rower miejski będzie można wypożyczać m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu, Konstancinie-Jeziornej, Piasecznie i Grodzisku Mazowieckim. W kilku innych miastach jeszcze w tym roku ta usługa komunalna zadebiutuje.

  • W nocy ze środy na czwartek w kilku miastach Polski rusza sezon roweru miejskiego. O północy został uruchomiony system Veturilo firmy Nextbike, największego w kraju operatora samoobsługowych wypożyczalni rowerów. W tym roku w systemie będzie dostępnych o 340 jednośladów więcej. Przybędzie również stacji - będzie ich 366 (dotychczas 316).
  • Startu sezonu na rower miejski nie zdecydowano się odłożyć mimo niskich temperatur.
  • To, że nawet zimą rower miejski może być popularny, udowodnili mieszkańcy Krakowa.

O północy z 28 lutego na 1 marca ruszy Veturilo, zarządzany przez Nextbike system rowerów miejskich. Największa w Polsce platforma wypożyczania dwuśladów będzie uruchamiana w kilku terminach dla różnych miast. Od czwartku rower będzie można wypożyczać m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu, Konstancinie-Jeziornej, Piasecznie i Grodzisku Mazowieckim.

Kolejna transza uruchomień przypada na okres od 21 marca do 27 kwietnia. Wtedy rowery będzie można wypożyczać m.in. w Stalowej Woli (21.03), Częstochowie (01.04), Sosnowcu (30.03) i Koszalinie (27.04).

Czytaj także: Wiceprezydent Gliwic: "Rower miejski nie jest sukcesem"

W tym roku w systemie dostępnych będzie już 366 stacji i ponad 5200 rowerów. Dla porównania w ubiegłym roku można było korzystać z 4660 rowerów w 316 stacjach. Część stacji uruchomiono dzięki finansowemu wsparciu prywatnych firm i poszczególnych dzielnic. Ponadto od tego sezonu użytkownicy będą mogli korzystać z 11 nowych stacji rowerowych, które zostaną uruchomione na przełomie marca i kwietnia.

W kilku miastach Nextbike w tym roku debiutuje. Są to Częstochowa, Koszalin, Sosnowiec, Piaseczno, a także miasto Turku w Finlandii (pierwsze miasto poza Polską obsługiwane przez Nextbike).

Mieszkańcy Krakowa mogą korzystać z wypożyczalni rowerów przez cały rok. System Wavelo właśnie podsumował zimowe miesiące. Od początku grudnia do końca lutego rowery w Krakowie wypożyczono 40 tys. razy. Każdego dnia korzystano z nich co najmniej kilkaset razy.

- Nasze statystyki pokazują, że zimą użytkownicy pokonali na Wavelo łącznie ponad 102 tysiące kilometrów. Cieszymy się, że nie powstrzymał ich mróz, śnieg ani smog – podsumowuje Albert Wójtowicz, dyrektor operacyjny projektu Wavelo.

Czytaj także: Ile gminy dopłacają do miejskich rowerów? Wypożyczenie najtańsze we Wrocławiu

- Technicznie jesteśmy przygotowani do działania przez cały rok, ale terminy uruchamiania rowerów są uzgadniane z samorządami - mówi Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike - Nie uważamy też, że obecne mrozy odstraszą rowerzystów. Z doświadczenia wiemy, że temperatura nie stanowi dla nich większego problemu. Poza tym na najbliższy weekend prognozowane są już temperatury dodatnie, dlatego ewentualne przekładanie terminu byłoby bezzasadne - dodaje.

- Rower to pojazd na cały rok. W obecnych temperaturach jeździ się bardzo przyjemnie. Idealnie byłoby bez wiatru - komentuje Witek Smolik z Warszawskiej Masy Krytycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.