PARTNER PORTALU
  • BGK

Mróz w Polsce: Oni zarobią na mrozie

  • wnp.pl/AT    26 lutego 2018 - 08:27
Mróz w Polsce: Oni zarobią na mrozie
Ochłodzenie cieszy ciepłowników (fot.shutterstock)

Nad Polskę nadciągnęły mrozy. Dla niektórych to poważny problem, ale nie dla wszystkich. Niektórzy zacierają ręce, bo zimna aura pozwala im po prostu zarobić.
  • PGNiG może zarobić zarówno na większej sprzedaży gazu, jak i ciepła.
  • Ochłodzenie cieszy ciepłowników, ale tylko w nieznacznym stopniu może wpłynąć na wyniki finansowe branży.
  • W składach opału raczej spokój. Większe zakupy węgla miały miejsce jesienią.

W czwartek (22 lutego) o spodziewanym wzroście sprzedaży gazu informował Gazprom. Rosyjski gigant gazowy wprost powiązał to z nadciągającą nad Europę falą chłodów.

PGNiG zarobi podwójnie

Jednym z największych beneficjentów mroźnej aury będzie nasz gazowy potentat. Co ważne, spółka zarobi podwójnie. Po pierwsze zwiększy sprzedaż gazu, po drugie poprzez spółkę zależną PGNiG Termika zarobi na sprzedaży ciepła.

Jak mówi odpowiedzialny za kwestie handlowe wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak, zimą z oczywistych względów sprzedaż gazu rośnie. W jakim stopniu? Wszystko zależy od temperatury.

Czytaj też: Mróz zbiera żniwo

Jednak skok zapotrzebowania na gaz ziemny w mroźne dni jest widoczny. Dość powiedzieć, że zwykłe dobowe zapotrzebowanie na to paliwo w naszym kraju sięga 30 mln m sześc. surowca. Jednak w przypadku mrozów – nie muszą one być zbyt wysokie, ale ważne, aby obejmowały cały kraj – może przekraczać nawet 70 mln m sześc. gazu na dobę. Zresztą prawdopodobne jest, że maksymalne dobowe zapotrzebowanie na gaz będzie rosło i spółka może ustanowić nowe rekordy sprzedaży. Jakie - czas pokaże.

Warto jednak dodać, że PGNiG na mrozie zarobi także jako dostawca ciepła.

Warto wspomnieć, że silne mrozy nie mają istotnego wpływu na poziom produkcji instalacji chemicznych należących do Grupy Azoty.

- Podczas mrozów obserwujemy natomiast zwiększone zużycie pary wodnej pochodzącej z procesów technologicznych, którą przeznaczamy do celów grzewczych, zarówno do instalacji przemysłowych, jak i do wytwarzania wody grzewczej. Wynika to zarówno z bilansu cieplnego, jak i z konieczności zabezpieczenia newralgicznych elementów instalacji przemysłowych i infrastruktury przed uszkodzeniem - poinformowano nas w Tarnowie.

Ciepłownicy zadowoleni, ale i z obawami

Branżą, która może zarobić na „rosyjskich mrozach”, jest ciepłownictwo. – Ostatnie lata były chude dla branży. Stosunkowo ciepłe zimy sprawiły, że nasze przychody i zyski nie były satysfakcjonujące – mówi nam Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polski.

Każdy już zakupił węgiel

Chłody powinny cieszyć właścicieli składów węgla. Jednak ci nie wiążą wielkich nadziei z mroźną aurą.

- Właściciele prywatnych domów węgiel kupują najpóźniej jesienią. Rzadko się zdarza, by ktoś kupował paliwo teraz. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale regułą są raczej niewielkie zakupy surowca, takie do pół tony – mówi nam pan Wojciech, pracownik jednego z gliwickich składów opału. Z jego obserwacji wynika, że większym wzięciem cieszy się obecnie drewno kominkowe.

- Szczególnym powodzeniem cieszy się drewno bukowe, dobrze sprzedaje się także brzoza. Ceny są wyższe niż przed rokiem i na tym dość dobrze zarabiamy – powiedział rozmówca.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.