PARTNER PORTALU
  • BGK

Mrzonki o bezpiecznej kolei

  • GK    16 lipca 2012 - 11:09
Mrzonki o bezpiecznej kolei

Na kolei odbywa się igranie z ogniem. Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce uważa, że bezpieczeństwo na kolei jest realnie zagrożone.
31 maja w Ministerstwie Transportu odbyło się spotkanie Komisji ds. Bezpieczeństwa Ruchu Kolejowego, podczas którego minister Sławomir Nowak, po długiej batalii strony społecznej ogłosił pakiet 10 kluczowych kwestii dla bezpieczeństwa na kolei.

6 lipca miało się odbyć kolejne spotkanie Komisji przedstawiające harmonogram wdrożenia poszczególnych elementów pakietu bezpieczeństwa. Tymczasem, według Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych, zamiast harmonogramu mamy do czynienia z kolejnymi próbami marginalizowania tematu i akceptacji warunków zagrażających bezpieczeństwu kolejowemu w Polsce.

– Niestety po raz kolejny okazało się, że komisja bezpieczeństwa zamiast przeciwdziałać konkretnym zagrożeniom nadal tylko pozoruje działania w tych kwestiach wyszukując tematy zastępcze – np. szkolnictwo i powołując „zespoły dyskusyjne”, z prac których nic konkretnego nie wyniknie, bo w dalszym ciągu brakuje konkretnych decyzji, które mogłyby zmienić obecną sytuację – twierdzą związkowcy.

Dotąd zarówno w resorcie transportu, jak i w UTK nie powołano żadnego sztabu kryzysowego dla naprawy bezpieczeństwa. Nie ma nawet kilku osób dedykowanych, aby zajmować się wyłącznie tą sprawą. Za to są urzędnicy, którzy od czasu do czasu przy okazji posiedzeń Komisji Bezpieczeństwa są odrywani od swoich codziennych czynności, aby na chwilę zająć się sprawami bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o konkrety to Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce twierdzi m.in., że pomimo, iż nowa ustawa o transporcie kolejowym przewiduje półtoraroczny okres szkolenia na świadectwo maszynisty – Urząd Transportu Kolejowego w dalszym ciągu pozytywnie opiniuje programy szkoleń na świadectwo maszynisty, które znacznie odbiegają od przyjętych norm w projektach rozporządzeń przygotowywanych na okoliczność zmiany ustawy, która ma szansę wejść w życie nie wcześniej niż późną jesienią lub nawet wiosną 2013r.

– Trudno oprzeć się wrażeniu, że brakuje wyobraźni, iż „produkcja maszynistów” po 2-miesięcznych kursach stworzy olbrzymie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu jeszcze zanim pożądana ustawa ujrzy światło dzienne – twierdzi związek.

<!-- pagebreak //-->

W dodatku związkowcy twierdzą, ze w dalszym ciągu nie zrobiono nic, aby zlikwidować swoisty kolejowy terroryzm dotyczący łamania czasu pracy maszynistów. Według deklaracji ministra Massela nowa ustawa o warunkach i czasie pracy na kolei powinna być gotowa około grudnia 2013 roku.

Tymczasem to dzisiaj właśnie w świetle obowiązującego prawa pozwala się na to, żeby maszynista pracował praktycznie ciągiem 24-godziny na dobę, nie zachowując rzeczywistego wypoczynku – bezpieczeństwo jest w tym przypadku realnie zagrożone, a działania zmierzające do zmiany tego stanu rzeczy powinno się podjąć od natychmiast.

Związkowcy zwracają uwagę na to, że nie wdrożono praktycznie żadnych zaleceń Państwowej Komisji Bezpieczeństwa wydanych po zbadaniu przyczyn katastrof, które zdarzyły się w ostatnich latach. Skandalem jest to, że w dalszym ciągu istnieją na kolei zidentyfikowane zagrożenia, które doprowadziły do wielkich nieszczęść na polskich torach.

Według nich, nie nastąpiło żadne realne wzmocnienie kadrowe UTK nie ma też projektów ustaw dających urzędowi narzędzia prawne do egzekwowania standardów bezpieczeństwa.

– W dalszym ciągu na kolei odbywa się igranie z ogniem, a ponieważ w kwestiach bezpieczeństwa ruchu kolejowego nie podejmuje się żadnych konkretnych działań Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce stoi na stanowisku, że jest ono niestety realnie zagrożone! Dlatego wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie działania związków zawodowych w tej sprawie będą musiały się zradykalizować – czytamy w stanowisku zwiąku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.