PARTNER PORTALU
 • BGK

Standardy selektywnej zbiórki odpadów: rozporządzenie MŚ prawie gotowe

 • AW    28 stycznia 2016 - 12:34
Standardy selektywnej zbiórki odpadów: rozporządzenie MŚ prawie gotowe
W gminach kuleje najbardziej selektywna zbiórka opakowań wielomateriałowych. (fot.fotolia)

• Projekt rozporządzenia o standardach selektywnej zbiórki odpadów jest w trakcie przygotowywania – zapewnia Ministerstwo Środowiska.
• Mają zostać w nim zawarte wytyczne odnośnie kolorystyki pojemników i worków służących do zbierania odpowiednich frakcji odpadów.
• To kolejne podejście resortu do problemu, by polskie samorządy mogły uzyskać wymagane poziomy recyklingu.
Niedługo do konsultacji społecznych ma trafić projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. O zaawansowanych pracach nad dokumentem mówiła Monika Kosińska z Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska podczas konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów” w Warszawie.

Jak zapewniała, w projekcie podtrzymany będzie zakaz selektywnego zbierania odpadów w systemie dwupojemnikowym (w podziale na frakcję „suchą” i „mokrą”). Będą też wytyczne dotyczące kolorystyki pojemników i worków do zbierania odpowiednich frakcji odpadów takich jak: szkło, metal, papieru i tworzywa sztuczne. Przepisy mają dać gminom możliwość rozszerzenia systemu w zakresie zbiórki popiołów czy bioodpadów.

O konieczności wprowadzenia takich standardów mówi się od dawna

– Z segregacją jest coraz lepiej. Musimy jednak ujednolicić system zbiórki w gminach, edukować mieszkańców. Ważna jest, wydawać mogłoby się tak błaha, kwestia zgniatania butelek czy składania kartonów. Gminy muszą informować, gdzie mieszkańcy powinni oddawać odpady niebezpieczne: papę, styropian, eternity, szyby – mówił w rozmowie nami prezes lubawskiej spółki Sanikom Andrzej Wojdyła.

Przy każdej analizie działania systemu recyklingu w gminach pojawia się bowiem pytanie, czy polskie samorządy i firmy sprostają wymaganiom unijnym, jakie staną przed nimi po roku 2020.

Z danych resortu środowiska wynika, że procent gmin, które osiągnęły wymagany poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia czterech frakcji w 2014 r. wyniosła nieco ponad 90 proc. W 2014 r. wymaganego poziomu 14 proc. nie osiągnęła co dziesiąta gmina.

Przypomnijmy, że z raportu jaki przygotował Tomasz Styś, ekspert w obszarze samorząd terytorialny, współpracownik Instytutu Sobieskiego wynikało, że w 2014 r. dwadzieścia osiem gmin nie prowadziło selektywnego zbierania papieru, w czterech nie odbywała się selektywna zbiórka szkła, pięć gmin nie zorganizowało oddzielnej zbiórki tworzyw sztucznych, selektywnej zbiórki opakowań wielomateriałowych nie było w 382 JST, w trzydziestu jeden gminach nie prowadzono zbiórki metali.

MŚ już jeden projekt rozporządzenia miało

Przypomnijmy, że o założeniach do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów resort środowiska informował już przed rokiem. Ministerstwo przygotowało wtedy trzy modele selektywnego zbierania „u źródła” - gmina mogłaby wybrać jeden spośród nich. Wywołało ono mieszane odczucia w gminach, które poczuły się pozbawione samodzielności w podejmowaniu decyzji o sposobie realizowania zadań własnych.

W myśl tamtego projektu odpady miały być zbierane w pojemnikach lub workach oznaczonych tymi samymi kolorami na terenie całego kraju:

- odpady z papieru i tektury oraz odpady opakowaniowe z papieru i tektury zbiera się do pojemników lub worków w kolorze niebieskim;
- odpady ze szkła oraz odpady opakowaniowe ze szkła zbiera się w pojemnikach lub workach w kolorze zielonym, jeżeli szkło jest zbierane w podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, wówczas szkło bezbarwne jest zbierane w pojemnikach lub workach w kolorze białym, a szkło kolorowe w pojemnikach lub workach w kolorze zielonym;
- odpady z metali, tworzyw sztucznych oraz odpady wielomateriałowe zbiera się do pojemników lub worków w kolorze żółtym;
- roślinne odpady ulegające biodegradacji zbiera się do pojemników lub worków w kolorze brązowym;
- odpady zmieszane (pozostałe) zbiera się do pojemników lub worków w kolorze czarnym.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • Czy my też tak chcemy?, 2016-02-05 08:46:03

  Daje nam przykład Kamitaksu w Japonii jak postępować mamy - wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/10,150682,19584563,w-tym-miescie-nic-sie-nie-marnuje-ostatecznie-rozwiazali-problem.html
 • 3po3, 2016-02-02 12:22:33

  Jak najbardziej będzie dozwolony. Bo EKO AB umożliwia segregację na 3 podstawowe kolory i jeszcze na 20 innych zbieranych do pojemników na których będzie np tylko opis rodzaju odpadów
 • kurier z Kamikatsuu, 2016-01-31 17:41:33

  Do asa: W Japonii od ludzi oczekuje się, że będą nosić przy sobie śmieci tak długo, aż znajdą odpowiedni pojemnik, do którego je wyrzucą. Na początku skomplikowany system był trudny do wdrożenia w życie - fpiec.pl/post/2016/01/06/kamikatsuu