PARTNER PORTALU
  • BGK

Murowana Goślina. Utrudnienia w dostępie do gazu, prądu i wody – do niedzieli wieczór

  • PAP/rs    26 stycznia 2018 - 16:07
Murowana Goślina. Utrudnienia w dostępie do gazu, prądu i wody – do niedzieli wieczór
W samej Murowanej Goślinie, a także na terenie gminy i okolicznych miejscowości, dostępu do sieci gazowej nie będzie do niedzielnego wieczora. (Fot. Fotolia)

Po wybuchu i pożarze gazociągu w Murowanej Goślinie do niedzieli wieczór możliwe będą utrudnienia w dostępie do sieci gazowej, energii eklektycznej i wody. Problemy mogą wystąpić nie tylko na terenie miasta i gminy, ale także w okolicznych miejscowościach.
  • Po północy w Murowanej Goślinie doszło do wybuchu i pożaru gazociągu wysokiego ciśnienia DM500 Poznań-Rogoźno. Łuna ognia widoczna była w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, a płomienie sięgały kilkunastu metrów.
  • W miejscu rozszczelnienia rurociągu powstał kilkudziesięciometrowy rów.
  • Z miejsca zdarzenia ewakuowanych zostało ok. 20 osób; nikt nie ucierpiał. W wyniku pożaru całkowitemu zniszczeniu uległy trzy budynki mieszkalne i jeden budynek gospodarczy, a ok. 15 nie nadaje się do zamieszkania.

W piątek po południu burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański zwrócił się do mieszkańców w specjalnym oświadczeniu. Jak podkreślił, "ok. godz. 24. w nocy nastąpiło rozszczelnienie gazociągu w okolicach ul. Gnieźnieńskiej; wszyscy mieszkańcy byli tym wydarzeniem pobudzeni".

- Co istotne, nie ma ofiar, nie ma rannych. Trzy domostwa zostały niemal doszczętnie spalone; rodziny te znalazły swoje zakwaterowanie u najbliższych, w swoich rodzinach, mamy z nimi bezpośredni kontakt. W dniu dzisiejszym będzie wypłacona pomoc doraźna w wysokości 6 tys. zł dla rodzin poszkodowanych, jak również Gaz-System każdej z tych trzech najbardziej poszkodowanych rodzinom wypłaci w formie darowizny po 10 tys. zł na zaspokojenie najpotrzebniejszych potrzeb - mówił burmistrz.

Jak dodał, w samej Murowanej Goślinie, ale także na terenie gminy i okolicznych miejscowości, dostępu do sieci gazowej nie będzie najprawdopodobniej do niedzielnego wieczora, ale problemy mogą wystąpić także w dostępie do energii elektrycznej i wody.

Obecnie po nocnym pożarze ok. 4 tys. odbiorców pozostaje bez dostępu do gazu. Przedstawiciele spółki Gaz-System zapewnili, że firma ma dostarczyć na miejsce cysterny ze skroplonym gazem LNG, który zostanie wprowadzony do sieci tak, by jeszcze w piątek była możliwość wznowienia dostaw.

Władze Murowanej Gośliny zwróciły się także z apelem do mieszkańców miasta i gminy, oraz do mieszkańców okolicznych miejscowości Potasze i Biedrusko, o zamknięcie zaworów gazowych.

- Absolutnie nie wolno obecnie korzystać z jakichkolwiek urządzeń funkcjonujących z użyciem gazu; z sieci gazowej. Zawory zostaną zabezpieczone i zamknięte przez pracowników spółki gazowniczej. Ponowne otwarcie zaworów będzie możliwe wyłącznie po kontrolach i odpowietrzeniu instalacji przeprowadzonej przez pracowników z uprawnieniami - podkreślono w komunikacie.

- Jeżeli są rodziny, które nie będą mogły być zakwaterowane u najbliższych, znajomych, sąsiadów, będzie dla nich otwarta Szkoła Podstawowa nr 2, gdzie będzie gorący posiłek, i gdzie można będzie przenocować - poinformował Urbański.

Burmistrz podziękował w swoim oświadczeniu także strażakom OSP w Murowanej Goślinie, którzy jako pierwsi pojawili się w miejscu zdarzenia. - Dziękuję również policjantom: z naszej jednostki, z komendy miejskiej, z całego garnizonu - naprawdę wszyscy włączyli się w akcję ratowania mienia i dobytku mieszkańców - mówił.

- Chciałbym podziękować mieszkańcom, bo już się zbierają, pytają się, czy już jest potrzebna jakaś pomoc. Firmy budowlane się do nas zgłaszają, do sekretariatu, zgłaszają się też mieszkańcy z pytaniem: w jakiej formie mogą pomóc. W poniedziałek spotkam się z rodzinami i omówimy sobie co jest dla niech najbardziej potrzebne - dodał.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.