PARTNER PORTALU
 • BGK

Murowana Goślina. Utrudnienia w dostępie do gazu, prądu i wody – do niedzieli wieczór

 • PAP/rs    26 stycznia 2018 - 16:07
Murowana Goślina. Utrudnienia w dostępie do gazu, prądu i wody – do niedzieli wieczór
W samej Murowanej Goślinie, a także na terenie gminy i okolicznych miejscowości, dostępu do sieci gazowej nie będzie do niedzielnego wieczora. (Fot. Fotolia)

Po wybuchu i pożarze gazociągu w Murowanej Goślinie do niedzieli wieczór możliwe będą utrudnienia w dostępie do sieci gazowej, energii eklektycznej i wody. Problemy mogą wystąpić nie tylko na terenie miasta i gminy, ale także w okolicznych miejscowościach.
 • Po północy w Murowanej Goślinie doszło do wybuchu i pożaru gazociągu wysokiego ciśnienia DM500 Poznań-Rogoźno. Łuna ognia widoczna była w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, a płomienie sięgały kilkunastu metrów.
 • W miejscu rozszczelnienia rurociągu powstał kilkudziesięciometrowy rów.
 • Z miejsca zdarzenia ewakuowanych zostało ok. 20 osób; nikt nie ucierpiał. W wyniku pożaru całkowitemu zniszczeniu uległy trzy budynki mieszkalne i jeden budynek gospodarczy, a ok. 15 nie nadaje się do zamieszkania.

W piątek po południu burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański zwrócił się do mieszkańców w specjalnym oświadczeniu. Jak podkreślił, "ok. godz. 24. w nocy nastąpiło rozszczelnienie gazociągu w okolicach ul. Gnieźnieńskiej; wszyscy mieszkańcy byli tym wydarzeniem pobudzeni".

- Co istotne, nie ma ofiar, nie ma rannych. Trzy domostwa zostały niemal doszczętnie spalone; rodziny te znalazły swoje zakwaterowanie u najbliższych, w swoich rodzinach, mamy z nimi bezpośredni kontakt. W dniu dzisiejszym będzie wypłacona pomoc doraźna w wysokości 6 tys. zł dla rodzin poszkodowanych, jak również Gaz-System każdej z tych trzech najbardziej poszkodowanych rodzinom wypłaci w formie darowizny po 10 tys. zł na zaspokojenie najpotrzebniejszych potrzeb - mówił burmistrz.

Jak dodał, w samej Murowanej Goślinie, ale także na terenie gminy i okolicznych miejscowości, dostępu do sieci gazowej nie będzie najprawdopodobniej do niedzielnego wieczora, ale problemy mogą wystąpić także w dostępie do energii elektrycznej i wody.

Obecnie po nocnym pożarze ok. 4 tys. odbiorców pozostaje bez dostępu do gazu. Przedstawiciele spółki Gaz-System zapewnili, że firma ma dostarczyć na miejsce cysterny ze skroplonym gazem LNG, który zostanie wprowadzony do sieci tak, by jeszcze w piątek była możliwość wznowienia dostaw.

Władze Murowanej Gośliny zwróciły się także z apelem do mieszkańców miasta i gminy, oraz do mieszkańców okolicznych miejscowości Potasze i Biedrusko, o zamknięcie zaworów gazowych.

- Absolutnie nie wolno obecnie korzystać z jakichkolwiek urządzeń funkcjonujących z użyciem gazu; z sieci gazowej. Zawory zostaną zabezpieczone i zamknięte przez pracowników spółki gazowniczej. Ponowne otwarcie zaworów będzie możliwe wyłącznie po kontrolach i odpowietrzeniu instalacji przeprowadzonej przez pracowników z uprawnieniami - podkreślono w komunikacie.

- Jeżeli są rodziny, które nie będą mogły być zakwaterowane u najbliższych, znajomych, sąsiadów, będzie dla nich otwarta Szkoła Podstawowa nr 2, gdzie będzie gorący posiłek, i gdzie można będzie przenocować - poinformował Urbański.

Burmistrz podziękował w swoim oświadczeniu także strażakom OSP w Murowanej Goślinie, którzy jako pierwsi pojawili się w miejscu zdarzenia. - Dziękuję również policjantom: z naszej jednostki, z komendy miejskiej, z całego garnizonu - naprawdę wszyscy włączyli się w akcję ratowania mienia i dobytku mieszkańców - mówił.

- Chciałbym podziękować mieszkańcom, bo już się zbierają, pytają się, czy już jest potrzebna jakaś pomoc. Firmy budowlane się do nas zgłaszają, do sekretariatu, zgłaszają się też mieszkańcy z pytaniem: w jakiej formie mogą pomóc. W poniedziałek spotkam się z rodzinami i omówimy sobie co jest dla niech najbardziej potrzebne - dodał.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.