PARTNER PORTALU
  • BGK

Muszą zdecydować, gdzie stanie spalarnia. Czas nagli

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    23 czerwca 2010 - 21:02
Muszą zdecydować, gdzie stanie spalarnia. Czas nagli

Do końca czerwca władze Łodzi będą musiały podjąć decyzję o lokalizacji Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, poinformował urząd miasta Łodzi. To warunek otrzymania dofinansowania z Unii Europejskiej.
Wkrótce w tej sprawie wypowie się rada miejska. Jest już przygotowana uchwała. Kompletujemy wszystkie dokumenty i do 30 czerwca chcemy złożyć wniosek, by uzyskać unijne dofinansowanie wysokości ok. 60 proc. kosztów budowy, które wyniosą ponad 850 mln zł – powiedział wiceprezydent Dariusz Joński, cytowany przez urząd miasta.

O konieczności powstania i bezpieczeństwie takiej inwestycji mieszkańców okolicznych osiedli przekonywali również przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ i dr hab. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej.

Jak tłumaczył ekspert z Politechniki Łódzkiej, taki właśnie kierunek w gospodarce odpadami wytycza Unia Europejska. Spalanie śmieci powinno zastąpić najpopularniejsze obecnie w Polsce składowanie. Po spaleniu odpadów pozostaje tylko 10 proc. ich początkowej masy. Proces ten pozwala również na pozyskanie energii elektrycznej i cieplnej, przez stanowi alternatywę dla elektrowni korzystających z paliw kopalnych. Z odpadów, co prawda można pozyskać mniej energii niż z węgla, ale i tak jest to potężne źródło do wykorzystania. Badania pokazują również, że oddziaływanie tego typu instalacji na środowisko jest mniej szkodliwe niż składowanie odpadów.

O wyborze lokalizacji spalarni zadecydowała łatwość przyłączenia instalacji do sieci ciepłowniczej i elektrycznej oraz dobry układ transportowy.  Wstępnie, jako miejsce inwestycji wskazano tereny w pobliżu EC-4.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kanadyjski System Zintegrowanej Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology, 2010-06-28 14:18:49

    Spalanie i owszem, ale dlaczego tylko ??? Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw jak i wysokokalorycznych nawozow. ... Sa Firmy ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firmy te oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac Karkow ma ten strumien ok. 997 To / dobe. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com  rozwiń