PARTNER PORTALU
  • BGK
> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Mysłowice chcą wybudować cmentarz komunalny

  • pt/pap    11 sierpnia 2017 - 11:59
Mysłowice chcą wybudować cmentarz komunalny
Miejska nekropolia w znacznym stopniu odciąży cmentarze parafialne (fot.rudaslaska)

Władze liczących ok. 75 tys. mieszkańców Mysłowic chcą wybudować cmentarz komunalny – na parafialnych nekropoliach w mieście brakuje już miejsc. Samorząd rozpoczął wieloletnią procedurę, zmierzającą do realizacji inwestycji.
"Miejska nekropolia w znacznym stopniu odciąży cmentarze parafialne, które już dzisiaj dysponują bardzo ograniczoną liczbą miejsc oraz umożliwi pochówek osób innego wyznania i niewierzących. Przyszły cmentarz powstałby przy ul. Obrzeżnej Zachodniej" - poinformowała rzeczniczka mysłowickiego magistratu Kamila Szal.

Zakładanie cmentarzy komunalnych to jedno z zadań własnych gminy. W Mysłowicach nie ma takiej nekropolii, co powoduje znaczne przeciążanie cmentarzy parafialnych oraz utrudnia pochówek osób o nieustalonej tożsamości i bezdomnych. Ponadto osoby, które nie chcą być pochowane na cmentarzu wyznaniowym zmuszone są do poszukiwania nekropolii poza granicami miasta.

"Nie możemy już dłużej czekać z realizacją tego zadnia, ponieważ staje się ono coraz bardziej palącym problemem. Na cmentarzach parafialnych po prostu nie ma miejsc" - podkreślił prezydent Mysłowic Edward Lasok.

Pod budowę cmentarza miasto chciałoby przeznaczyć kilka hektarów pomiędzy ulicami Obrzeżną Zachodnią a Stadionową. Rozpoczęła się już procedura w sprawie uzyskania tzw. decyzji komunalizacyjnej, na mocy której ten teren stanie się formalnie własnością gminy. Teraz jest należy Skarbu Państwa, jest w zarządzie Lasów Państwowych.

Jednocześnie toczy się postępowanie związane z ustaleniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i badań geologicznych, które są niezbędne przy tego rodzaju inwestycji - dodała Szal. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.