PARTNER PORTALU
 • BGK

Mysłowice debatują o śmieciach

 • www.m-ce24.pl (Michał Mistewicz)    29 marca 2012 - 09:57
Mysłowice debatują o śmieciach

Radni Mysłowic omawiali stopień przygotowania Zakładu Oczyszczania Miasta Mysłowice do zbliżających się zmian podyktowanych przepisami ustawy o gospodarowaniu odpadami.
Według przedstawionej informacji przez Grzegorza Czokajłę, wiceprezesa zarządu spółki, do chwili wprowadzenia obowiązywania nowych przepisów, co ma nastąpić 1 lipca przyszłego roku, spółka ma dostosować się do wymaganych zmian, między innymi jeśli chodzi o sposób odbioru odpadów, jak i dostosowania taboru.

Radni pytali o centra segregacji odpadów, jednak ZOMM ze względu na brak takich instalacji będzie musiał korzystać z Regionalnego Centrum Segregacji Odpadów, co może przełożyć się na finalną cenę obsługi odbioru odpadów na terenie miasta. A według nowej ustawy, miasto musi ogłosić przetarg na odbiór odpadów.

– Tego co dzieje się w gospodarce odpadami dzięki nowej ustawie, jeszcze u nas nie było. Miasta, które posiadają spółki zajmujące się odpadami, mają teraz czas na dostosowanie się do nowej ustawy – mówił prezydent Edward Lasok (zabierz głos/oceń prezydenta).

Jednak na przykładzie Siemianowic Śląskich (zabierz głos/oceń prezydenta), gdzie po wstępnej analizie ofert przetargu okazało się, że oferta miejskiej spółki ze względu na wysoką cenę usług była zaklasyfikowana jako czwarta, widać, że ze względu na dużą konkurencję przyszłość ZOMM może być trudna. W Siemianowicach firmy spoza miasta złożyły oferty mniejsze nawet o 50 procent.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-03-29 22:37:38

  Gminy odnośnie gospodarki odpadami śpią i w letargu majaczą jak załatwić prawidłowo sprawę śmieci. Niestety brak praktyków w tej dziedzinie daje tu się we znaki. Instalacje do segregacji odpadów można wybudować już za kwotę do 2 milionów pln bez konieczności składowania. Obecnie budowane są doczy...szczalnie odpadów oddzielające jedynie do 20% surowców wtórnych co nie odpowiada ustawowym normą. Nakłonienie społeczeństwa do selekcji u źródła to okres do 10 lat pracy u postaw. Jestem skłonny poprowadzić inwestycję i czekam na propozycje współpracy.  rozwiń
 • IDOL, 2012-03-29 17:28:19

  dwbaty debatami a problem nadal istnieje
 • Eliot Ness, 2012-03-29 15:53:24

  W Myślenicach myśleli o odpadach dzień cały aż im pewne przydatki posiwiały... A to jest takie proste jak drut... W odpadach mamy już prosty scenariusz odsunięcia gmin od tej dziedziny municypalnej… W świetle znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – za...równo gmina jak i „śmieciowy” związek komunalny może wybrać w drodze przetargu partnerstwo publiczno prywatne lub koncesariusza aby wybudował zakład dla odpadów. ---- Związek czy gmina może samodzielnie realizować regionalny zakład - ale wcześniej musi ogłosić przetarg mniej więcej takiej treści "poszukuje się chętnych do kręcenia lodów w odpadach na naszym terytorium - róbta co chceta a my wam zapewnimy sprawne zbieranie opłat a więc mnożenie waszych zysków bez oporu”… (przecież przedsiębiorcy nie podlegają weryfikacji kartką wyborczą - więc co powstrzyma wzrost opłat...). W specyfikacji IWZ znajdzie się też: „będziemy idealnymi poborcami opłat – nawet jak ich nie wyegzekwujemy od mieszkańców – to zapłacimy ze swoich funduszy z budżetu”… ----- WARTO WIĘC PUBLICZNIE WYARTYKUŁOWAĆ NA CZYM POLEGA PRZEKRĘT NOWEJ USTAWY: DOPIERO WTEDY GDY "KRĘCĄCY ŚMIECIOWE LODY" NIE WYRAŻĄ ZAINTERESOWANIA - TO GMINOM CZY ZWIĄZKOM USTAWA Z "BÓLEM" ZEZWALA NA BEZPOŚREDNIE WYKONYWANIA MUNICYPALNEGO ZADANIA WŁASNEGO JAKIM JEST GOSPODARKA ODPADAMI... MÓWIENIE O TYM, ŻE USTAWA JEST IMPLEMENTACJĄ UNIJNYCH ZASAD SYSTEMOWYCH I DAJE TAKIE SAME NARZĘDZIA I MECHANIZMY JAKIE MAJĄ GMINY ZACHODNIOEUROPEJSKIE TO – KOLEJNE KŁAMSTWO ODPADOWE JAK W 2005 ROKU KIEDY TWIERDZONO, ŻE GMINY MAJĄ JUŻ „WŁADZTWO NAD ODPADAMI”… ZASADNICZYM CELEM NOWEJ USTAWY JEST ODSUNIĘCIE ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ OD ODPADÓW KOMUNALNYCH - JEDYNIE TAM GDZIE BIZNES NIE BĘDZIE WIDZIAŁ DA SIEBIE INTERESU - TAM ŁASKAWIE ZOSTAWI ODPADY GMINOM - PO PROSTU ŚMIECIOWI BARONOWIE NIE BĘDĄ BRAĆ UDZIAŁU W PRZETARGACH OGŁASZANYCH Z ARTYKUŁU 3A USTAWY "ŚMIECIOWEJ" - CZYLI CAŁA WŁADZA W RĘCE KRĘCĄCYCH ŚMIECIOWE LODY... ---- Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach czyni gminy i komunalne związki gmin „bękartami ustawy o samorządzie gminnym” – bo odbiera im prawo bezpośredniego wykonywania zadań własnych – ale sankcje finansowe za nie osiąganie wymaganych standardów gospodarki odpadami ustawa nakłada na gminy… ---- Czyli wojna z mieszkańcami o coraz wyższe opłaty dyktowane przez baronów śmieciowych (z przymiotami monopolistów) i kary finansowe - wasze, zyski nasze – czyli tych, którzy nie chcą stracić dotychczasowego polskiego Eldorado śmieciowego... Teraz nawet nie muszą się martwić ściągalnością opłat… Egzekucję opłat obywatelskich też przydzielono „bękartom ustawy o samorządzie gminnym”… - Tak najkrócej można opisać na czym polega istota wrzutki "lub czasopisma" w tej ustawie... A praca nad tym jak naprawić ustawę aby gminy miały takie same narzędzia i mechanizmy jakie mają gminy zachodnioeuropejskie i jak ją wdrożyć w życie – to niestety leży odłogiem…  rozwiń