PARTNER PORTALU
  • BGK

Mysłowicki MZGK instytucją charytatywną?

  • www.m-ce24.pl    4 listopada 2011 - 12:20
Mysłowicki MZGK instytucją charytatywną?

Największa instytucja charytatywna w mieście – tak o kierowanej przez siebie firmie mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.
Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej posiada 199 budynków oraz 1782 podpisanych umów najmu lokali, jest także wspólnikiem i współwłaścicielem zasobów mieszkaniowych w 68 wspólnotach. W zarządzie MZGK pozostają także 303 lokale użytkowe oraz 39 we wspólnotach oraz prawie 100 garaży.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Rady Miasta, dyrektor Zbigniew Augustyn wskazywał na rosnący problem – obecnie 519 rodzin, które nie mają tytułu prawnego do lokalu z powodu przekroczenia kryteriów finansowych uprawniających do posiadania mieszkania socjalnego.

Według dyrektora rośnie ściągalność zaległych czynszów, jednak nie należy tutaj oczekiwać cudownej zmiany, osiągnęła ona we wrześniu poziom 67 proc. z lokali mieszkalnych i 92,5 proc. z lokali użytkowych.

Prawdopodobnie wynik finansowy MZGK na koniec roku wyniesie ponad 1 mln zł straty. W tej chwili długi MZGK wynoszą ponad 10 mln 400 tys. zł, natomiast suma należnych długów wobec tej jednostki to prawie 16 mln 800 tys. zł. I to właśnie ta druga suma może okazać się problematyczna.

– To są naliczenia wieloletnie i tych środków raczej nie da się wyegzekwować – mówił dyrektor Augustyn. – Mimo działania kancelarii prawnej, ściągalność miesięczna takich długów to około 60 tys. zł podczas gdy niedobór wynosi do 400 tys. zł miesięcznie.

W ocenie dyrektora z tych właśnie powodów MZGK jest największą instytucją charytatywną w Mysłowicach. Własne działania oszczędzające także są już na wyczerpaniu: z 96,5 etatu, na koniec roku w zarządzie pozostanie 75 etatów z czego 35 robotniczych.

Odpowiadając na pytania radnych, dyrektor MZGK zapewnił, że działa już program częściowej spłaty zaległych czynszów przez mniej zadłużonych lokatorów w postaci pracy własnej przy sprzątaniu terenu, jednak niewiele dłużników z niego korzysta. Rośnie także ilość remontów przy czym poprawić się ma sposób ich odbiorów, których jakość często dawała sporo do życzenia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.