PARTNER PORTALU
  • BGK

Mysłowicki MZGK instytucją charytatywną?

  • www.m-ce24.pl    4 listopada 2011 - 12:20
Mysłowicki MZGK instytucją charytatywną?

Największa instytucja charytatywna w mieście – tak o kierowanej przez siebie firmie mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.
Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej posiada 199 budynków oraz 1782 podpisanych umów najmu lokali, jest także wspólnikiem i współwłaścicielem zasobów mieszkaniowych w 68 wspólnotach. W zarządzie MZGK pozostają także 303 lokale użytkowe oraz 39 we wspólnotach oraz prawie 100 garaży.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Rady Miasta, dyrektor Zbigniew Augustyn wskazywał na rosnący problem – obecnie 519 rodzin, które nie mają tytułu prawnego do lokalu z powodu przekroczenia kryteriów finansowych uprawniających do posiadania mieszkania socjalnego.

Według dyrektora rośnie ściągalność zaległych czynszów, jednak nie należy tutaj oczekiwać cudownej zmiany, osiągnęła ona we wrześniu poziom 67 proc. z lokali mieszkalnych i 92,5 proc. z lokali użytkowych.

Prawdopodobnie wynik finansowy MZGK na koniec roku wyniesie ponad 1 mln zł straty. W tej chwili długi MZGK wynoszą ponad 10 mln 400 tys. zł, natomiast suma należnych długów wobec tej jednostki to prawie 16 mln 800 tys. zł. I to właśnie ta druga suma może okazać się problematyczna.

– To są naliczenia wieloletnie i tych środków raczej nie da się wyegzekwować – mówił dyrektor Augustyn. – Mimo działania kancelarii prawnej, ściągalność miesięczna takich długów to około 60 tys. zł podczas gdy niedobór wynosi do 400 tys. zł miesięcznie.

W ocenie dyrektora z tych właśnie powodów MZGK jest największą instytucją charytatywną w Mysłowicach. Własne działania oszczędzające także są już na wyczerpaniu: z 96,5 etatu, na koniec roku w zarządzie pozostanie 75 etatów z czego 35 robotniczych.

Odpowiadając na pytania radnych, dyrektor MZGK zapewnił, że działa już program częściowej spłaty zaległych czynszów przez mniej zadłużonych lokatorów w postaci pracy własnej przy sprzątaniu terenu, jednak niewiele dłużników z niego korzysta. Rośnie także ilość remontów przy czym poprawić się ma sposób ich odbiorów, których jakość często dawała sporo do życzenia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.