PARTNER PORTALU
  • BGK

Na gliwickiej starówce pierwszeństwo dla pieszych

  • pt/pap    29 lutego 2016 - 16:37
Na gliwickiej starówce pierwszeństwo dla pieszych

Na gliwickiej starówce wprowadzono strefę zamieszkania, oznacza to, że piesi nie będą musieli korzystać z chodników lub pobocza (fot.gliwice.eu)

• Bezwzględne pierwszeństwo będą miały od 1 marca osoby chodzące pieszo po gliwickiej starówce.
• To jedna ze zmian wieńczących kilkuletni remont uliczek tej części miasta.
Jak poinformowała rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach Jadwiga Jagiełło-Stiborska, obok wprowadzenia w obszarze starówki tzw. strefy zamieszkania, na wszystkich tamtejszych skrzyżowaniach zlikwidowane zostanie od 1 marca pierwszeństwo przejazdu.

Wprowadzenie strefy zamieszkania oznacza, że piesi nie będą musieli korzystać z chodników lub pobocza. Będą mogli chodzić całą szerokością jezdni, na której zyskają pierwszeństwo przed samochodami. Kierowców na terenie strefy zamieszkania obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h oraz nakaz parkowania jedynie w wyznaczonych miejscach.

Z kolei likwidacja pierwszeństwa przejazdu oznacza, że wszystkie skrzyżowania na starówce będą równorzędne; pierwszeństwo mają na nich pojazdy nadjeżdżające z prawej strony.

Gliwicka starówka została w ostatnich pięciu latach gruntownie wyremontowana. Remont objął 21 uliczek i trzy place. Zostały one wyłożone granitowymi kostkami nawiązującymi do historycznego charakteru zabytkowej części miasta. W obrębie przebudowywanych ulic powstały granitowe jezdnie, miejsca postojowe i chodniki, pojawiły się też m.in. nowe oświetlenie i elementy małej architektury.

Inwestycja miała wartość ok. 44 mln zł. Prace trwały etapami od 2011 r. Jako ostatnią 21 grudnia ub. roku otwarto zmodernizowaną ul. Basztową. Wcześniej - w ramach innego projektu - kosztem ok. 12,6 mln zł Gliwice zmodernizowały Rynek.

Wraz z przebudowanymi uliczkami starówki wymieniano umieszczone pod nimi podziemne instalacje, a miejska spółka Śląska Sieć Metropolitalna, która prowadzi w mieście projekty związane m.in. z infrastrukturą szerokopasmowego przesyłu danych, wykonała tam ponad 6 km kanalizacji światłowodowej.

Ponieważ układ urbanistyczny Starego Miasta jest wpisany do rejestru zabytków cały ten obszar - podobnie jak wcześniej Rynek - przed rozpoczęciem głównych prac przeczesywali archeolodzy.

Naukowcy odkryli m.in. fragment drewnianej drogi z XIV wieku i biegnącego wzdłuż niej rynsztoka, miejską fosę z przełomu XIII i XIV wieku, pozostałości zakładów rzemieślniczych i fragmenty murów miasta z końca średniowiecza, m.in. fundamenty dawnej Białej Bramy.

W ub. roku w Zamku Piastowskim - Oddziale Muzeum w Gliwicach urządzono wystawę prezentującą najważniejsze odkrycia, m.in. zdjęcia ulic, gdzie odkryto drewnianą drogę z opisami archeologicznymi i rekonstrukcją tych miejsc czy dawne przedmioty codziennego użytku.

Od ub. roku gliwicka starówka mieści się w obrębie tamtejszej strefy płatnego parkowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Aktywna Mobilność, 2016-03-11 12:26:41

    W strefie zamieszkania warto pamiętać o dopuszczeniu ruchu rowerów i dbanie, by ustępowali pieszym (co większość z nich i tak czyni nawykowo)
  • Solna, 2016-02-29 20:45:37

    uwaga piesi na przykładzie miasta Sieradz gdzie na starówce wprowadzono strefę zamieszkania zalecam szczególną ostrożność.Kierowcy nie respektują pierwszeństwa pieszych a 40 km/h to norma a wszystko za przyzwoleniem policji.