Na inteligentnym oświetleniu ulic można sporo zaoszczędzić

- Kilkadziesiąt ulic w Gdańsku zostanie wyposażonych w inteligentny system sterowania oświetleniem. Zostanie wymienionych też ponad 3,7 tys. opraw. Szacuje się, że dzięki zmianie oświetlenia na energooszczędne, miasto zaoszczędzi ok. 660 tys. zł rocznie.
Na inteligentnym oświetleniu ulic można sporo zaoszczędzić

Rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni (ZDiZ) w Gdańsku, Katarzyna Kaczmarek poinformowała w piątek, że modernizacja oświetlenia będzie kosztowała ok. 6 mln zł, z czego ok. 2,7 mln zł (45 proc. kosztów) stanowić będzie dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "SOWA - energooszczędne oświetlenie uliczne".

W ramach projektu wietleniowychcie wantowym na Trasie Sucharskiego oraz na al. Grunwaldzkiej.

Czytaj też:  SN: gminy zapłacą za oświetlenie dróg publicznych na swoim terenie

Prace mają się rozpocząć we wrześniu a zakończyć w grudniu br. Wymienionych zostanie ponad 3,7 tys. sztuk opraw oświetleniowych. Montowane w latach 80. i 90. XX wieku energochłonne oprawy sodowe zostaną wymienione na oprawy sodowe nowej generacji - energooszczędne i posiadające reduktory mocy.

Dzięki wymianie opraw o ok. 42 proc. zmniejszy się emisja CO2 do atmosfery. Zmodernizowane latarnie włączone zostaną do działającego w Gdańsku komputerowego systemu monitoringu i sterowania oświetleniem, który umożliwia zarządzanie oświetleniem przez internet. System pozwala m.in. na zdalnie włączanie oświetlenia w mieście oraz otrzymywanie informacji np. o awarii czy bieżącym poborze mocy. System umożliwia również dostosowanie natężenia oświetlenia ulic do ruchu panującego w danym miejscu.

Podano, że dokumentację modernizacji oświetlenia ulicznego wykona firmę ELPROJECT z Warszawy. Wykonawca został wybrany w przetargu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE