PARTNER PORTALU
  • BGK

Na inteligentnym oświetleniu ulic można sporo zaoszczędzić

  • PAP    21 lutego 2014 - 18:23
Na inteligentnym oświetleniu ulic można sporo zaoszczędzić

- Kilkadziesiąt ulic w Gdańsku zostanie wyposażonych w inteligentny system sterowania oświetleniem. Zostanie wymienionych też ponad 3,7 tys. opraw. Szacuje się, że dzięki zmianie oświetlenia na energooszczędne, miasto zaoszczędzi ok. 660 tys. zł rocznie.
Rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni (ZDiZ) w Gdańsku, Katarzyna Kaczmarek poinformowała w piątek, że modernizacja oświetlenia będzie kosztowała ok. 6 mln zł, z czego ok. 2,7 mln zł (45 proc. kosztów) stanowić będzie dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "SOWA - energooszczędne oświetlenie uliczne".

W ramach projektu wietleniowychcie wantowym na Trasie Sucharskiego oraz na al. Grunwaldzkiej.

Czytaj też:  SN: gminy zapłacą za oświetlenie dróg publicznych na swoim terenie

Prace mają się rozpocząć we wrześniu a zakończyć w grudniu br. Wymienionych zostanie ponad 3,7 tys. sztuk opraw oświetleniowych. Montowane w latach 80. i 90. XX wieku energochłonne oprawy sodowe zostaną wymienione na oprawy sodowe nowej generacji - energooszczędne i posiadające reduktory mocy.

Dzięki wymianie opraw o ok. 42 proc. zmniejszy się emisja CO2 do atmosfery. Zmodernizowane latarnie włączone zostaną do działającego w Gdańsku komputerowego systemu monitoringu i sterowania oświetleniem, który umożliwia zarządzanie oświetleniem przez internet. System pozwala m.in. na zdalnie włączanie oświetlenia w mieście oraz otrzymywanie informacji np. o awarii czy bieżącym poborze mocy. System umożliwia również dostosowanie natężenia oświetlenia ulic do ruchu panującego w danym miejscu.

Podano, że dokumentację modernizacji oświetlenia ulicznego wykona firmę ELPROJECT z Warszawy. Wykonawca został wybrany w przetargu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.