PARTNER PORTALU
  • BGK

Na krakowskim rynku stanie nowa fontanna?

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski    22 marca 2014 - 07:00
Na krakowskim rynku stanie nowa fontanna?

Radni Starego Miasta chcą aby z krakowskiego Rynku Głównego zniknęła budząca od momentu jej zainstalowania ogromne kontrowersje fontanna w kształcie piramidy.
Zdaniem radnych fontanna stjąca na Starym Rynku jest niepraktyczna, ciągle brudna, tandetna i zwyczajnie brzydka - pisze Dziennik Polski.

- Najchętniej w jej miejscu widzieliby poprzednią - autorstwa profesora Wiktora Zina, która od kilku lat leży w magazynie.

Poprzednia fontanna znajdowała się w pobliżu Sukiennic i pomnika Adama Mickiewicza w latach 1965-2005. Zastąpiono ją nową przy okazji utworzenia muzeum w podziemiach Rynku.

- Stoimy na stanowisku, że sztukę nowoczesną z zabytkami można łączyć, jednak trzeba to robić z gustem i sensownie” - powiedział gazecie staromiejski radny Aleksander Miszalski.

Fontanna zaprojektowana przez prof. Zina została umieszczona w magazynie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Urzędu Miasta Krakowa. Planowano umieścić ją w parku Jerzmanowskich. Zdaniem radnych z „jedynki” powinna jednak wrócić na swoje dawne miejsce, a jeżeli nie udałoby się to z powodów technicznych lub finansowych, to gdzieś indziej, ale na pewno w centrum.

„- To fontanna klimatyczna, kojarzona z naszą dzielnicą. Jeżeli nie będzie możliwości, aby wróciła na Rynek, to można znaleźć inne miejsce, chociażby bulwary wiślane” - zaproponował na łamach „DP” inny radny ze Starego Miasta Tomasz Daros.

Nowy główny architekt miasta Tomasz Bobrowski powiedział gazecie, że jemu się fontanna prof. Zina podobała.

Także przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa Mikołaj Kornecki nie lubi piramidy.

„- Pomysł nowej fontanny na Rynku był ciekawy, ale została wykonana skandalicznie, prymitywnie. Jej estetyka jest żenująca. Nie widać przez nią podziemi Rynku. Natomiast fontannę autorstwa prof. Zina należałoby wykorzystać” - powiedział „Dziennikowi Polskiemu”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • koneser, 2014-03-24 23:06:25

    Gdzie konserwator pytam się!!!??? Na zabytkowym rynku taką szklarnie postawić!? W Polsce nie docenia się swoich, mamy się czym pochwalić. Fontanna z pegazem, coś pięknego docs.google.com/presentation/d/1b-I65QU6xZVGfek8pHejGguat290wMumvzHuIXFEeTg/present#slide=id.g1d88aabf8_00 i z pewno...ścią nie za takie pieniądze jak szklarnia.  rozwiń