PARTNER PORTALU
  • BGK

Na lubuskie tory wyjadą dwa autobusy szynowe

  • PAP    8 marca 2011 - 10:40
Na lubuskie tory wyjadą dwa autobusy szynowe

W marcu. na lubuskie tory wyjadą dwa nowe autobusy szynowe. Pojazdy kosztowały ok. 16,6 mln zł, a ich zakup zostanie sfinansowany z Funduszu Kolejowego, który jest w dyspozycji zarządu województwa.
Nowy tabor w pierwszej kolejności pojawi się na trasie Kostrzyn - Gorzów Wlkp. - Krzyż, gdzie jest na nie największe zapotrzebowanie - poinformowała we wtorek rzecznik zarządu woj. lubuskiego Mirosława Dulat. (Czytaj też: Każdy może pomalować swój pociąg)

Po lubuskich torach jeździ teraz dziewięć szynobusów, należących do województwa lubuskiego, które użycza je spółce "Przewozy Regionalne".

Dwa nowe szynobusy zostały zamówione w połowie października 2010 r. w ZNTK Mińsk Mazowiecki - firmie holdingu "Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz".

Pojazdy są modelami z produkowanej od 2007 r. spalinowej serii SA134, użytkowane są także w województwach: kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, opolskim i lubelskim.

W nowych wozach znajduje się ponad 130 miejsc siedzących i ok. 150 stojących. Autobusy szynowe są klimatyzowane i dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a także rowerów oraz posiadają monitoring wewnętrzny i zewnętrzny.

Pociągi będą pomalowane w sposób nawiązujący do logo lubuskiej marki, której hasło brzmi "Lubuskie Warte zachodu".

Jak przekazała Dulat, przy wyborze oferty pod uwagę brano cenę i długość gwarancji - wynosi w tym przypadku 10 lat. W ramach kontraktu producent zobowiązany jest także przeszkolić grupę maszynistów.

Zgodnie umową zawartą przez Urząd Marszałkowski ze spółką "Przewozy Regionalne" na świadczenie regionalnych i międzywojewódzkich przewozów pasażerskich spółka otrzyma w tym roku z budżetu województwa 29,6 mln zł oraz dodatkowo 8,15 mln zł na utrzymanie taboru z Funduszu Kolejowego Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.