PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Podlasiu powstanie wysypisko za 38 mln

  • PAP    22 września 2010 - 18:09
Na Podlasiu powstanie wysypisko za 38 mln

38 mln zł będzie kosztowała budowa Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czerwonym Borze (podlaskie). W środę wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję.
Przedsięwzięcie jest dofinansowane sumą 21,6 mln zł z UE z programu "Infrastruktura i Środowisko". Reszta to wkład własny 9 samorządów skupionych w Zambrowskim Związku Gmin.

Z inwestycji w Czerwonym Borze koło Zambrowa ma korzystać 26 podlaskich gmin, które będą mogły tu przywozić śmieci. Powstanie też m.in. miejsce do utylizacji azbestu. Trwa budowa zakładu, m.in. kompostowni odpadów organicznych oraz budynku głównego z sortownią odpadów, stacją demontażu odpadów wielkogabarytowych, zapleczem socjalnym i technicznym.

Na nowe wysypisko trafiać będzie ok. jednej czwartej śmieci. - Liczymy, że będzie to ok. 40 tys. ton rocznie - powiedział w środę burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski. Reszta będzie przetwarzana i zagospodarowywana wcześniej. W gminach zostanie wdrożona selektywna zbiórka odpadów. Cała inwestycja ma być gotowa w listopadzie 2011 roku. W 2012 roku zostanie przeprowadzona rekultywacja starego składowiska.

Zambrów jest wiodącym samorządem w projekcie, ale by można było sięgnąć po unijne środki na ten cel i spełnić wymagania programu, w sprawie porozumiało się 26 samorządów z powiatów: zambrowskiego, wysokomazowieckiego i białostockiego, na których terenie mieszka łącznie ponad 164 tys. mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.