PARTNER PORTALU
 • BGK

Na Pomorzu powstanie siedem węzłów transportowych

 • PAP/JS    25 kwietnia 2017 - 17:57
Na Pomorzu powstanie siedem węzłów transportowych
Podpisanie umów z przedstawicielami gminnych samorządów i firmy PKP Szybka Kolej Miejska (SKM) w Trójmieście sp. z o.o. miało miejsce w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego (fot. gdansk.uw.gov.pl)

Umowy dotyczące dotacji z Unii Europejskiej na budowę na Pomorzu siedmiu węzłów transportowych i modernizację infrastruktury SKM podpisano  w Gdańsku.
• Inwestycje warte są w sumie 302 mln zł, a dotacja z UE wyniesie 146 mln zł.

• Wśród beneficjentów znalazło się m.in. miasto Sopot, które chce np. zbudować - kosztem 23 mln zł, przy unijnym dofinansowaniu na poziomie 14,5 mln zł - węzeł integracyjny w Sopocie Kamiennym Potoku.

Podpisanie umów z przedstawicielami gminnych samorządów i firmy PKP Szybka Kolej Miejska (SKM) w Trójmieście sp. z o.o. miało miejsce w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Jak poinformowała rzecznik prasowa Urzędu, Małgorzata Pisarewicz, największe dofinansowanie - w wysokości 61 mln zł otrzyma wart w sumie 139 mln zł projekt PKP SKM. Przedsięwzięcie to zakłada modernizację budynku Dworca Podmiejskiego na stacji Gdynia Główna (wraz z peronem SKM) oraz modernizację 8 przystanków SKM w Rumi Janowo i Gdańsku Stoczni oraz Gdyni: Chyloni, Leszczynkach, Grabówku, Stoczni, Redłowie i Orłowo. Infrastruktura na tych stacjach ma zostać dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Częścią tego projektu jest także budowa na linii 250, użytkowanej przez SKM, systemu zarządzania informacją pasażerską (chodzi m.in., o tablice informacyjne na przystankach dostarczające dokładną i aktualną informację o ruchu pociągów SKM), z monitoringiem, kontrolą pracy urządzeń, systemem przeciwpożarowym itp. System ma pozwoli m.in. lepiej kontrolować bezpieczeństwo pasażerów i funkcjonowanie urządzeń na tej linii.

Całe przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do końca czerwca 2023 r. Według szacunków SKM, rocznie z infrastruktury, która będzie modernizowana, korzysta blisko 37 mln pasażerów.

Wśród podpisanych we wtorek umów, drugie pod względem wysokości dofinansowanie unijne otrzymało miasto Gdynia na budowę węzła integracyjnego transportu publicznego przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) - Gdynia Karwiny. Wartość projekt to 68 mln zł, z czego 34,6 mln zł pochodzić będzie z UE.

W ramach przedsięwzięcia, które ma zostać zrealizowane do końca 2021 r., w sąsiedztwie przystanku PKM Gdynia Karwiny ma zostać wybudowany wielopoziomowy parking, rozbudowane i przebudowane zostaną ulice w bezpośrednim otoczeniu węzła integracyjnego, powstaną też nowe trasy rowerowe i chodniki.

"Celem realizacji tego projektu jest zwiększenie liczby pasażerów transportu zbiorowego w Gdyni, oszczędność czasu przejazdu, spadek emisji zanieczyszczeń, spadek hałasu i zmniejszenie liczby wypadków" - poinformowała Pisarewicz.

Podobne cele, jak gdyński projekt, mają zostać osiągnięte dzięki budowie sześciu innych węzłów integracyjnych, na unijne dofinansowanie których podpisano we wtorek umowy.

Wśród beneficjentów znalazło się m.in. miasto Sopot, które chce np. zbudować - kosztem 23 mln zł, przy unijnym dofinansowaniu na poziomie 14,5 mln zł - węzeł integracyjny w Sopocie Kamiennym Potoku. Ta inwestycja ma ułatwić pasażerom korzystanie z autobusowego, trolejbusowego oraz kolejowego transportu publicznego i lepiej łączyć te podróże z dojazdami z pomocą samochodów osobowych (taxi, samochody prywatne) oraz rowerów. Ten projekt - dedykowany ponad milionowi pasażerów rocznie, ma zostać zrealizowany do końca grudnia 2020 r.

W myśl podpisanych we wtorek umów węzły integrujące transport publiczny z prywatnym mają powstać w Nowym Dworze Gdańskim, Władysławowie, Tczewie, Pucku i w gminie Wejherowo (z lokalizacją w Gościcinie). Te inwestycje zostaną zakończone w różnym czasie - ostatnia z nich (Gościcino) - ma zostać zakończona w grudniu 2022 r.

Wszystkie dotacje, w sprawie których podpisano we wtorek umowy, pochodzić będą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.