PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Śląsku bilety czasowe od nowego roku

  • 24gliwice.pl (Katarzyna Klimek)    10 listopada 2011 - 10:03
Na Śląsku bilety czasowe od nowego roku

Na jednym bilecie niezależnie od ilości stref lub przesiadek będzie można podróżować już od stycznia. KZK GOP podjął decyzję o wprowadzeniu biletów czasowych – 15, 30 bądź 60 minutowych.
Bilety czasowe uzupełnią 19 dotychczas dostępnych rodzajów biletów.

– Obecnie w KZK GOP obowiązuje głównie taryfa strefowa, zgodnie z którą pasażer płaci za pokonywaną odległość. Bilet wybierany jest zależnie od liczby stref, miast. Wyjątkiem jest bilet na trzy i więcej stref, który jest także biletem czasowym (godzinnym) – informuje Anna Koteras z KZK GOP.

Decyzję o uzupełnieniu taryfy o dodatkowe bilety czasowe – umożliwiające podróż przez 15 lub 30 minut z możliwością przesiadek podjęto 8 listopada podczas posiedzenia Zgromadzenia Zarządu spółki. Nowe bilety dostępne będą od 1 stycznia 2012 roku.

Nie będzie dodatkowych biletów. Pasażer będzie musiał kupić bilet tak jak dotychczas, tyle że będzie mógł podróżować przez odpowiednio 15 lub 30 minut od momentu skasowania z możliwością przesiadek.

Również bagaż czy zwierzę będzie można przewozić przez godzinę od momentu skasowania.

– To pasażer będzie decydował, czy chce płacić za przejazd odległości – taryfa strefowa, czy za czas przebywania w pojeździe – taryfa czasowa. Decyzję można podjąć już w pojeździe, ponieważ nie będzie konieczności wcześniejszego zakupu odpowiedniego, wybranego rodzaju biletu – informuje Anna Koteras z KZK GOP.

Co ważne, nie zmienią się ceny biletów jednorazowych. Bilet za 2,80 zł (1,40 zł ulgowy) obowiązujący na terenie jednej strefy będzie także biletem 15-minutowym.

Bilet za 3,40 zł (1,70 zł ulgowy) obowiązujący na terenie dwóch stref będzie również biletem 30-minutowym.

Bilet za 4,20 zł (2,10 zł ulgowy) obowiązujący na terenie trzech i więcej stref nadal będzie także biletem 60-minutowym.

Mieszkańcy aglomeracji śląskiej ze względu na sąsiedztwo szeregu miast, często podróżują z Gliwic do Zabrza, z Zabrza do Katowic itp. Wiąże się to niestety z tym, że wielokrotnie trzeba się przesiadać. To oczywiście niesie ze sobą dodatkowe koszty – trzeba bowiem kupić kolejny bilet.

Co ważne, na skasowanym bilecie czasowym pasażer może przesiąść się z autobusu na tramwaj, na przykład jadąc z Gliwic do Zabrza. Ważne jest, żeby zmieścił się w wybranym przedziale czasowym.

Bilety czasowe będą zapewne dużym ułatwieniem, tylko co w sytuacji gdy autobus utknie w korku przykładowo na ul. Toszeckiej? Wtedy taki bilet raczej się pasażerowi nie opłaci.

Gorszą wiadomością jest to, że na zebraniu samorządowców pojawiły się również hasła, by podnieść ceny biletów od kwietnia 2012. Powód to drożejąca benzyna.

Niestety w tym wypadku podróż autobusem czasowa czy strefowa wielu osobom w ogóle się nie opłaci. Już teraz bowiem mieszkańcy narzekają na zbyt wysokie ceny biletów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.