PARTNER PORTALU
  • BGK

Na takim etapie jest już budowa spalarni w Białymstoku

  • wnp.pl    8 września 2014 - 08:44
Na takim etapie jest już budowa spalarni w Białymstoku

Na koniec sierpnia zaawansowanie prac na budowie spalarni odpadów komunalnych w Białymstoku wynosiło ok. 30 proc. Inwestycja jest jednym z największych projektów w sektorze gospodarki odpadami, realizowanych obecnie we wschodniej Polsce, a także jedynym, który dotyczy ich termicznego przetwarzania.
Jak poinformowała Aleksandra Bielska, specjalista ds. edukacji i promocji w PUHP Lech - komunalnej spółce, która jest inwestorem spalarni - realizacja inwestycji wkroczyła w fazę montażu urządzeń technologicznych.

- Zamontowano m.in. podajnik paliwa, ruszt wraz z zsypami oraz odżużlacz. Trwa montaż kotła oraz jego wsporczych konstrukcji stalowych, montaż instalacji oczyszczania spalin oraz instalacji stabilizacji popiołów - wskazała Bielska.

Dodała, że rozpoczęto również wykonywanie prac związanych z budową podziemnej infrastruktury technicznej - sieci kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, deszczowej, technologicznej oraz cieplnej.

Prace budowlane rozpoczęto w grudniu 2013 r. Generalny wykonawca, którym jest konsorcjum Budimeksu, CESPA (Hiszpania) i Keppel Seghers (Belgia) podpisał kontrakt na budowę spalarni pod koniec sierpnia 2012 r.

Czytaj też: Ruszyła budowa spalarni w Białymstoku 

Jego wartość wynosi 409,53 mln zł brutto wobec budżetu inwestora - komunalnej spółki Lech - zaplanowanego wcześniej na poziomie 396 mln zł brutto. Inwestycja otrzymała 210 mln zł unijnego dofinansowania. Dodatkowo inwestor pożyczył 164 mln zł od NFOŚiGW.

Spalarnia, według założeń, rocznie będzie utylizować 120 tys. ton odpadów. Instalacja posłuży też do produkcji energii elektrycznej - ponad 3 MWh rocznie, oraz cieplnej - do 360 tys. GJ w sezonie grzewczym, co może pozwolić na zasilenie prądem ok. 16 tys. gospodarstw domowych i ogrzanie zimą ok. 870 domów jednorodzinnych.

Zakład powstanie przy ulicy Andersa w Białymstoku. Będą do nie niej trafiały odpady z Białegostoku oraz ościennych gmin: Czarnej Białostockiej, Choroszczy, Dobrzyniewa Dużego, Gródka, Juchnowca Kościelnego, Michałowa, Supraśla, Wasilkowa i Zabłudowa. Teren ten zamieszkuje 390 tys. osób.

W spalarni zostanie zastosowana metoda oczyszczania spalin w oparciu o system NID tj. półsucha technologia łącząca kilka funkcji w jednym urządzeniu: absorpcję gazową chlorowodoru, fluorowodoru i dwutlenku siarki, usuwanie metali ciężkich, dioksyn, furanów i cząstek stałych z wykorzystaniem węgla aktywnego i wapna oraz odpylanie spalin z wykorzystaniem filtra workowego.

Czytaj też: Zobacz jak rośnie bydgoska spalarnia 

W sumie zakład będzie posiadał cztery stanowiska wyładowcze. Jak zapewnił inwestor, spalarnię zaprojektowano w taki sposób, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się na zewnątrz odorów ze zgromadzonych odpadów.

Cały artykuł czytaj tu 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.