PARTNER PORTALU
  • BGK

Na ulice Chrzanowa, Libiąża i Trzebini wyjadą nowe autobusy

  • KDS    2 marca 2018 - 14:59
Na ulice Chrzanowa, Libiąża i Trzebini wyjadą nowe autobusy
- W Małopolsce podjęliśmy walkę o czyste powietrze. Jednym ze sposobów, żeby to osiągnąć, jest modernizacja taboru autobusowego - mówi wicemarszałek Sorys (fot. Archiwum ZKKM w Chrzanowie)

20 ekologicznych autobusów, wyposażonych m.in. w biletomaty, klimatyzację czy gniazda USB, wyjedzie niebawem na ulice trzech małopolskich miast - Chrzanowa, Libiąża i Trzebini.
Autobusy zostały zakupione przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Trafią na linie obsługiwane przez Związek Międzygminny, którego członkami są Chrzanów, Libiąż i Trzebinia. W większości będą zasilane gazem ziemnym. 11 z nich pomieści po 91 pasażerów, kolejnych 5 – po 82, 2 pojazdy będą miały 130 miejsc, a ostatnie 2 – minimum 60 miejsc. 

- W Małopolsce podjęliśmy walkę o czyste powietrze. Jednym ze sposobów, żeby to osiągnąć, jest modernizacja taboru autobusowego. Nie mam wątpliwości, że mieszkańcy, którzy będą mogli korzystać z wygodnej i nowoczesnej komunikacji publicznej, jeszcze chętniej zostawią swoje samochody w domach – podkreślał wicemarszałek Stanisław Sorys.

Pojazdy wyposażone są m.in w monitoring, klimatyzację, biletomaty, system głosowego i wizualnego informowania o przystankach, dostęp do internetu dzięki WiFi czy możliwość doładowania telefonu poprzez gniazda USB. Ponadto są przyjazne dla pasażerów, którzy mają problemy z poruszaniem się oraz dla rodziców wożących swoje dzieci w wózkach. Spełniają też wszelkie normy ekologiczne.

Na ich zakup Związek Komunalny „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie otrzymała ponad 17,3 mln zł z RPO WM 2014-2020. Całkowita wartość tej inwestycji to ponad 25 mln zł.

Nie tylko te trzy gminy wymieniają tabor na bardziej eko. Tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie, zostanie zasilony przez 30 autobusów marki Mercedes-Benz Citaro. Silniki pojazdów spełniają normy emisji spalin Euro 6. W czwartek 22 lutego MPK Kraków podpisał umowę na dostawę w formie leasingu.

Jak podkreślił prezydent Jacek Majchrowski, jest to kolejna umowa, jaką podpisuje krakowski przewoźnik na dostawę ekologicznego taboru. - Te autobusy kończą całą listę zamówień. Zostaną przekazane we wrześniu tego roku i wtedy będziemy mogli powiedzieć, że 100 procent autobusów w Krakowie spełnia wysokie normy ekologiczne - zaznaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.