Na ulice Krakowa wyjadą ekologiczne zamiatarki uliczne

Na ulice Krakowa wyjechał nowy sprzęt do oczyszczania ulic i chodników. Pojazdy wyposażone są w system zapobiegający zapyleniu podczas pracy.
Na ulice Krakowa wyjadą ekologiczne zamiatarki uliczne
Do Krakowa dotarły najnowszej generacji ekologiczne zamiatarki uliczne. Fot. mat. prasowe

Do MPO Kraków dotarły najnowszej generacji ekologiczne zamiatarki uliczne – łącznie pięć sztuk. Wszystkie pojazdy są wyposażone w system PM10 zapobiegający zapyleniu podczas pracy w mieście, system recyklingu wody, która jest używana wielokrotnie oraz ruchome i bardziej precyzyjne głowice zamiatające. Nowe zamiatarki charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością, niskim spalaniem i cichą pracą.

Krakowskie zamiatarki mają różne rozmiary

Cztery z nich to mniejsze i bardziej zwrotne zamiatarki Hako, które mogą oczyszczać nie tylko ulice, ale też chodniki, alejki i ścieżki rowerowe. Zimą wszystkie mogą zostać przystosowane do odśnieżania i usuwania gołoledzi.

Czytaj też: Sposób oczyszczania ulic wpływa na jakość powietrza

Największe z nowych aut to wysokowydajna zamiatarka uliczna angielskiej firmy Johnston, która dzięki bardziej złożonemu niż w przypadku starszych aut systemowi ssącemu, może m.in. skutecznie oczyszczać trudno dostępne zagłębienia bez względu na nierówności jezdni.

Producent określa ją terminem „heavy dutycleaningpowerhouse" ze względu dużą skuteczność, wytrzymałość i moc. Pojazd ma bardzo szeroki zasięg oczyszczania ulic z obu stron jednocześnie, głowicę zamiatającą na ruchomym wysięgniku, system hydraulicznego napędu wszystkich urządzeń czyszczących i co bardzo ważne, zaawansowany technologicznie system filtrów powietrza. Sieć spryskiwaczy oraz szeroko rozstawionych ssaw o dużej sile (urządzenia zasysające zanieczyszczenia z ulicy) podczas pracy tworzy efekt tzw. cyklonu, który uniemożliwia mikrodrobinom i cząsteczkom (PM10) przedostawanie się do powietrza.

Pod koniec września do Krakowa ma zostać dostarczona jeszcze większa zamiatarka o dużej mocy, którą dla MPO Kraków przygotowuje firma Beam, producent zamiatarek lotniskowych. Będzie ona wyposażona w dodatkową listwę myjąco-zasysającą, dzięki czemu będzie można jeszcze skuteczniej czyścić zagłębienia torowisk ulicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE