PARTNER PORTALU
  • BGK

Na wycieczkę odnowionym regionalnym składem

  • PAP    30 marca 2012 - 12:50
Na wycieczkę odnowionym regionalnym składem

Kolejny pociąg typu EN57, zmodernizowany na zamówienie samorządu województwa łódzkiego, pojawi się od soboty na trasach regionu. To już szósty taki skład, a koszt modernizacji jednego pociągu to niemal 8 mln zł.
W sobotę nowy pociąg wyjedzie z dworca Łódź Kaliska do Łęczycy o godz. 10.50. Dla podróżnych podstawiony zostanie dodatkowo jeszcze jeden skład, władze województwa chcą, aby na wycieczkę do Łęczycy wybrało się nawet 400 łodzian. Podróż będzie bezpłatna, a konduktorzy przy wejściu do pociągu będą rozdawać pamiątkowe bilety.

"Obok prezentacji nowego pociągu chcemy też łodzianom pokazać atrakcje naszego regionu" - powiedziała w piątek rzeczniczka marszałka województwa łódzkiego Joanna Blewąska.

W Łęczycy dla pasażerów podstawionych zostanie sześć autokarów, które zabiorą chętnych na Zamek Królewski, gdzie odbędzie się pokaz walk rycerskich, do dawnego więzienia, na starówkę, a także do kolegiaty w Tumie. Po południu pociągi odwiozą pasażerów do Łodzi.

W zmodernizowanych składach EN57 Przewozów Regionalnych jest 180 miejsc siedzących. Składy mają nowy, bardziej aerodynamiczny kształt czoła i reflektorów. Przedziały są klimatyzowane. Znajdują się w nich m.in. ergonomiczne fotele, przyciemniane szyby, gniazdka do podłączenia przenośnych urządzeń elektronicznych, toalety. Skład wyposażony jest także w monitory LCD, wieszaki na rowery, urządzenia ułatwiające podróżowanie osobom niepełnosprawnym, a także miejsca do przewijania niemowląt. W pociągu zamontowany jest rozbudowany monitoring.

Pociąg ten jest trzecim z serii czterech pojazdów modernizowanych w latach 2011-12. Realizacja tego projektu ma kosztować ponad 36 mln zł. Ponad 25 mln z tej kwoty to dofinansowanie unijne. Ostatni pociąg ma pojawić się w kwietniu. Wcześniej tabor w regionie wzbogacił się o trzy takie zmodernizowane składy, które kosztowały 23,5 mln zł; 16 mln zł pochodziło UE. Zmodernizowane dotąd składy kursują na trasach z Łodzi do Warszawy i Sieradza. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.