PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabór wniosków o dotacje na energetykę prosumencką. Minister ustalił daty

  • pt    25 marca 2015 - 11:25
Nabór wniosków o dotacje na energetykę prosumencką. Minister ustalił daty

Gminy mogą zyskać nawet 200 tys. euro na budowę instalacji prosumenckich - fot.mat.prasowe

Do 200 tys. euro przy 90 proc. poziomie dofinansowania, mogą zyskać gminy na budowę mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii. O dotacje będzie można się ubiegać już niebawem.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Planowany termin naboru wniosków to druga połowa kwietnia 2015 r.

Czytaj: 100 mln zł na rozwijanie energetyki prosumenckiej

Rozporządzenie pozwala na przyznawanie w ramach środków PROW 2007-2013 pomocy na realizację operacji dotyczących budowy mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii, służących do wytwarzania energii, w szczególności energii elektrycznej lub cieplnej z przeznaczeniem na potrzeby własne.

Beneficjentem działania będą gminy. Środki przeznaczone na realizację operacji polegających na budowie mikroinstalacji prosumenckich w ramach przedmiotowego działania wynoszą 22 mln 750 tys. euro.

Podpisane rozporządzenie przewiduje dodatkowo możliwość przekazania zakupionych w ramach PROW 2007-2013 urządzeń mikroinstalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii osobom fizycznym.

Dofinansowanie operacji ze środków PROW 2007-2013, dla jednej gminy, może wynieść maksymalnie do 200 tys. euro przy 90 proc. poziomie dofinansowania.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • J. Wiśniewski Solwis.pl, 2015-03-26 14:47:48

    To jest doskonała okazja, aby zmniejszyć opłaty za energię elektryczną w gminie. Kluczowy warunek to ścisłe dopasowanie wielkości instalacji do PROFILU zużycia energii przez dany budynek użyteczności publicznej. Jednym z warunków programu jest to, że projekty NIE MOGĄ mieć charakteru komercyjn...ego, tym samym dofinansowaniu podlegają wyłącznie projekty o mocach pozwalających na zużycie energii na potrzeby własne. Najczęstsze nieporozumienia to : - fotowoltaika na budynku szkolnym => szkoła nie pracuje w lecie, podczas największej produkcji energii ze słońca ! - przewymiarowanie instalacji => dopasowanie wg. "ile się zmieści", a nie ile potrzeba. Cecha charakterystyczna dla większości firm handlowych, które wpychają ile tylko mogą. Dopasowanie do zużycia jest dużo trudniejsze i firmy sprzedażowe bez specjalistów, nie potrafią tego zrobić. - fotowoltaika do zasilania oświetlenia..... (w nocy nie ma słońca) Instalacja na akumulatorach nie jest jeszcze opłacalna, tam gdzie jest sieć. - brak rzetelnej analizy zacienienia i przeszacowywanie efektu ekologicznego, co wiąże się ze zwrotem części dotacji  rozwiń