Nabór wniosków o dotacje na energetykę prosumencką. Minister ustalił daty

Do 200 tys. euro przy 90 proc. poziomie dofinansowania, mogą zyskać gminy na budowę mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii. O dotacje będzie można się ubiegać już niebawem.

Nabór wniosków o dotacje na energetykę prosumencką. Minister ustalił daty
Gminy mogą zyskać nawet 200 tys. euro na budowę instalacji prosumenckich - fot.mat.prasowe

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Planowany termin naboru wniosków to druga połowa kwietnia 2015 r.

Czytaj: 100 mln zł na rozwijanie energetyki prosumenckiej

Rozporządzenie pozwala na przyznawanie w ramach środków PROW 2007-2013 pomocy na realizację operacji dotyczących budowy mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii, służących do wytwarzania energii, w szczególności energii elektrycznej lub cieplnej z przeznaczeniem na potrzeby własne.

Beneficjentem działania będą gminy. Środki przeznaczone na realizację operacji polegających na budowie mikroinstalacji prosumenckich w ramach przedmiotowego działania wynoszą 22 mln 750 tys. euro.

Podpisane rozporządzenie przewiduje dodatkowo możliwość przekazania zakupionych w ramach PROW 2007-2013 urządzeń mikroinstalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii osobom fizycznym.

Dofinansowanie operacji ze środków PROW 2007-2013, dla jednej gminy, może wynieść maksymalnie do 200 tys. euro przy 90 proc. poziomie dofinansowania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To jest doskonała okazja, aby zmniejszyć opłaty za energię elektryczną w gminie. Kluczowy warunek to ścisłe dopasowanie wielkości instalacji do PROFILU zużycia energii przez dany budynek użyteczności publicznej. Jednym z warunków programu jest to, że projekty NIE MOGĄ mieć charakteru komercyjn...ego, tym samym dofinansowaniu podlegają wyłącznie projekty o mocach pozwalających na zużycie energii na potrzeby własne. Najczęstsze nieporozumienia to : - fotowoltaika na budynku szkolnym => szkoła nie pracuje w lecie, podczas największej produkcji energii ze słońca ! - przewymiarowanie instalacji => dopasowanie wg. "ile się zmieści", a nie ile potrzeba. Cecha charakterystyczna dla większości firm handlowych, które wpychają ile tylko mogą. Dopasowanie do zużycia jest dużo trudniejsze i firmy sprzedażowe bez specjalistów, nie potrafią tego zrobić. - fotowoltaika do zasilania oświetlenia..... (w nocy nie ma słońca) Instalacja na akumulatorach nie jest jeszcze opłacalna, tam gdzie jest sieć. - brak rzetelnej analizy zacienienia i przeszacowywanie efektu ekologicznego, co wiąże się ze zwrotem części dotacji rozwiń

J. Wiśniewski Solwis.pl, 2015-03-26 14:47:48 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE