PARTNER PORTALU
  • BGK

Najemcy mieszkań komunalnych mogą odpracować czynszowy dług

  • PAP    30 stycznia 2014 - 17:31
Najemcy mieszkań komunalnych mogą odpracować czynszowy dług

W Ełku najemcy mieszkań komunalnych mogą odpracować zobowiązania czynszowe, sprzątając i odśnieżając chodniki oraz klatki schodowe. Z tej formy spłaty długu skorzystało od 2012 roku 76 rodzin, odpracowując w sumie zadłużenie wynoszące 500 tys. zł.
O zmianę spłaty zadłużenia czynszowego mogą ubiegać się najemcy lokali komunalnych i socjalnych, których zobowiązania finansowe przekraczają 2 tys. zł. Dług mogą odpracować także wspólnie rodziny, a nie tylko lokatorzy mający umowę najmu mieszkania. Warunkiem jest jednak, aby pracę podejmowały tylko osoby pełnoletnie.

"Mając na uwadze różne trudności życiowe, związane z możliwością podjęcia pracy zarobkowej, wychodzimy do najemców lokali komunalnych i socjalnych z propozycją odpracowania części lub całości zadłużenia" - powiedział PAP prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Osoby decydujące się na odpracowanie długu nie otrzymują wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Godzina pracy jest wyceniona na 10 zł i o taką kwotę pomniejszany jest dług najemcy. Dłużnicy nie są również zatrudniani na podstawie umowy o pracę. Osoby te odpracowują swoje zobowiązania na zasadzie umowy świadczeń rzeczowych.

Dłużnicy pracują od wiosny do jesieni przy sprzątaniu i pielęgnowaniu terenów zielonych, grabieniu i usuwaniu liści, a zimą przy odśnieżaniu chodników. Mogą także czyścić tablice informacyjne, sprzątać klatki schodowe w budynkach komunalnych oraz wykonywać drobne naprawy.

Jak wyjaśnił prezydent, warunkiem, by lokator mógł odpracować dług, jest to, by wcześniej uregulował on opłaty za wodę, ścieki czy centralne ogrzewanie.

Największy dług, jaki odpracowała wspólnie rodzina mieszkająca w mieszkaniu komunalnym w Ełku, wynosił 30 tys. zł.

W 60-tysięcznym Ełku umowy na najem mieszkań komunalnych ma 1732 lokatorów mieszkających wraz z rodzinami. Zadłużenie w opłatach czynszowych ma 408 najemców. Najwyższe zadłużenie w opłatach czynszowych wynosi 80 tys. zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.