PARTNER PORTALU
  • BGK

Najlepiej chronią się przed powodzią

  • PAP    17 czerwca 2011 - 14:35
Najlepiej chronią się przed powodzią

Inwestycje za ok. 120 mln zł, mające poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w regionie prowadzi Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.
Informację tę przekazał dyrektor ZZMiUW, Tomasz Płowens. Zarząd do końca 2015 r. planuje przeprowadzić inwestycje za sumę 547 mln zł. - Zachodniopomorskie jest liderem w pozyskiwaniu i wydawaniu środków na inwestycje przeciwpowodziowe - powiedział wiceminister Środowiska Stanisław Gawłowski. Uczestniczył on w konferencji z okazji 65-lecia Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie oraz 20-lecia Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Czytaj też: 29 mln przeciw powodzi + dwa kamienie

Płowens podkreślił, że zachodniopomorskie będzie jedynym województwem w kraju, które wykorzysta wszystkie przyznane środki unijne na gospodarkę wodną na terenach wiejskich praktycznie w połowie okresu programowania. W 2010 r. Zarząd rozpoczął inwestycje na rzece Redze za kwotę około 30 mln zł (finansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013). Zapewni to ochronę przed powodzią około 11 tys. 200 osób zamieszkujących obszar 7 tys. 123 ha. Odbudowane zostanie kolejnych 8,9 km wałów przeciwpowodziowych oraz zostanie uregulowanych 10,32 km koryta rzeki Regi.

Również za 30 mln zł z POIiŚ prowadzone jest zabezpieczanie przeciwpowodziowe doliny rzeki Parsęty w tym miast Kołobrzeg, Karlino i Białogard. Ma to zapewnić ochronę przed powodzią dla około 7,1 tys. ha terenów zamieszkałych przez około 80 tys. 200 osób (powstanie 10,9 km wałów, oraz zbiornik przeciwpowodziowy w Osówku, uregulowanych zostanie 6,3 km koryta rzeki Parsęty).

Czytaj też: Mazowsze odbudowuje się po powodzi 

Zarząd przygotowuje się do trzech kolejnych zadań, które mają zapewnić bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców terenów położonych w pobliżu rzeki Odry, Jeziora Dąbie, Zalewu Szczecińskiego (wartość około 60 mln zł), zlewni Jeziora Jamno (wartość około 57 mln zł) oraz terenów przyległych do rzeki Wieprzy, w szczególności miasta Darłowo (wartość około 45 mln zł). Zabezpieczy to przed powodzią około 100 tys. ha i około 50 tys. osób. Rozpoczęcie realizacji tych trzech inwestycji planowane jest na koniec 2011 roku.

Płowens podkreślił, że 18 mln zł wydano od 2008 r. na konserwację i utrzymanie m.in. stacji pomp odwadniających poldery, wałów przeciwpowodziowych, kanałów. W 2011 r. uzyskał kolejne 35 mln zł na ten cel.

ZZMiUW w Szczecinie realizuje zadania inwestycyjne ze środków: budżetu wojewody, Programu dla Odry-2006, funduszy unijnych - Sektorowego Programu Operacyjnego 2004-2006, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, Programu Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szef Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Andrzej Kreft powiedział, że zdobywane przez lata doświadczenie i informacje pozwoliły na przeprowadzeniu w tym roku akcji łamania lodu na Odrze, Jeziorze Dąbskim i Zalewie Szczecińskim, co uchroniło setki kilometrów kwadratowych terenów przed zalaniem.

- Niemcy mieli już opracowane plany ewakuacji - tak trudna była sytuacja. Ale dzięki największej akcji lodołamania w historii zachodniopomorskiego udało się opanować sytuację - powiedział Kreft.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.