PARTNER PORTALU
  • BGK

Najlepiej zagospodarowany rynek w kraju

  • JL    16 września 2010 - 11:11

Władze Białegostoku odbiorą dziś w Kaliszu nagrodę na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w Polsce.
Rynek Kościuszki „właściwe wykorzystuje historycznie ukształtowaną przestrzeń i jest miejscem o dużej witalności” tak m.in. członkowie Towarzystwa Urbanistów Polskich uzasadnili wybór przebudowanego rynku.
Przebudowa Rynku Kościuszki rozpoczęła się w 2008 r. Największe protesty wzbudzała wycinka drzew i przeniesienie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po przebudowie centrum miasta jest zamknięte dla samochodów, jest półkilometrowy deptak, nowa nawierzchnia – jednolita na całym placu, fontanna – przesunięta bliżej ulicy Sienkiewicza, są wodopojki oraz dwa kręgi ze zdjęciami dawnego Białegostoku.

Przebudowane centrum podoba się mieszkańcom i turystom, choć i jednym i drugim – mimo ustawionych kilkunastu donic z drzewami i kwiatami – brakuje zieleni. Podkreślają jednak, ze to miejsce ma klimat i że sprawia wrażenie uporządkowanego.

Nagroda Towarzystwa Urbanistów Polskich nie jest pierwszą dla przebudowanego Rynku Kościuszki. Wcześniej była Kryształowa Cegła w międzynarodowym konkursie na najlepszą inwestycję budowlaną, a także wyróżnienie w konkursie Podlaska Marka Roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.