Najlepiej zrewitalizowane przestrzenie publiczne

Projekt miasta Kluczbork, obejmujący remont ratusza, dróg wokół Rynku, Parku Miejskiego i 14 kamienic w centrum miasta uznano najlepiej zrewitalizowaną przestrzenią publiczną woj. opolskiego. W tegorocznej edycji konkursu oceniano 25 inwestycji tego typu.
Najlepiej zrewitalizowane przestrzenie publiczne

Konkurs "Najlepsza przestrzeń województwa opolskiego" organizowany jest przez urząd marszałkowski woj. opolskiego. Jego cel to pokazywanie najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej - rynków, placów, parków, ulic czy terenów zielonych; promowanie najlepszych projektów urbanistycznych decydujących o jakości tej przestrzeni; podnoszenie świadomości społecznej w zakresie kształtowania ładu przestrzennego. Wicemarszałek Tomasz Kostuś podał, że w ciągu minionych sześciu edycji konkursu ocenianych było już ponad 120 realizacji tego typu; 27 z nich doceniono, przyznając nagrody i wyróżnienia.

W tym roku do konkursu zgłoszono 25 kolejnych - 15 z miast woj. opolskiego, a 10 ze wsi. Jury, w skład którego prócz przedstawicieli urzędu marszałkowskiego weszli też architekci i urbaniści, najwyżej oceniło wartą 7 mln zł rewitalizację miasta Kluczbork.

Jury doceniło dużą skalę przedsięwzięcia, a za szczególnie wartościowe uznało odtworzenie historycznych walorów urbanistycznych i architektonicznych miasta. Uznało też, że rewitalizacja kluczborskiego ratusza, rynku, kilkunastu kamienic i parku poprawiła warunki życia w mieście i jego atrakcyjność.

Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar powiedział PAP, że projekt był realizowany w latach 2009-2012. Zapewnił, że objęta pracami przestrzeń cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta i uznał, że z czasem może to być miejsce, w którym - przez wzgląd na ładne otoczenie oraz dużą liczbę przechodniów - rozwijać się będzie działalność usługowa.

Jury tegorocznej edycji konkursu przyznało też cztery wyróżnienia, w tym jedno specjalne - dla miasta Opola za budowę bulwarów spacerowych nad kanałem Młynówka. "Nasze bulwary to dziś miejsce spotkań - często zakochanych, przestrzeń dla odpoczynku, relaksu i refleksji" - komentowała wiceprezydent Opola Danuta Wesołowska.

Wyróżnienia dostały też: gmina Niemodlin - za przebudowę dróg gminnych w rejonie śródmieścia; gmina Strzeleczki - za przebudowę rynku w Strzeleczkach oraz gmina Krapkowice - za zagospodarowanie skweru w miejscowości Żywocice. Internauci, którzy również przyznają swoją nagrodę najlepiej odnowionym miejscom przestrzeni publicznej, w tym roku docenili Forteczną Wieżę Ciśnień w Nysie.

Członek jury i prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich w Opolu, Maciej Mazurek podkreślał, że ważne jest, by miasta lub miejscowości miały swój kształt i charakter. Przekonywał, że ich rewitalizowane centra i obszary śródmiejskie skupiają oczekiwania i nadzieje społeczeństwa dotyczące sfery kulturowej i zaspokojenia potrzeb w zakresie handlu i usług. "Dlatego powinny gromadzić wybitne usługi centro twórcze - takie jak kina, teatry, muzea. To szansa, by konkurowały z ogromnymi obiektami handlowymi" - tłumaczył zaznaczając, że przewagę centrów miast stanowią zabytki, wokół których trzeba rozwijać myśl projektową i tworzyć przestrzeń publiczną.

Obecny na towarzyszącej konkursowej gali konferencji pt. "Przestrzeń publiczna województwa opolskiego - aspekty gospodarcze, społeczne i rynku pracy" prof. Tomasz Ossowicz z Politechniki Wrocławskiej wyjaśniał z kolei, że dobrze zaaranżowana i utrzymana przestrzeń publiczna odpowiada za kontakty społeczne, bo to w niej ludzi poznają się, utrzymują relacje. Ma też znaczenie gospodarcze, bo m.in. podnosi rangę miasta, a przebywające na niej potoki ludzi przyciągają biznes.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE