PARTNER PORTALU
  • BGK

Najlepiej zrewitalizowane przestrzenie publiczne

  • PAP    20 listopada 2013 - 15:40
Najlepiej zrewitalizowane przestrzenie publiczne

Projekt miasta Kluczbork, obejmujący remont ratusza, dróg wokół Rynku, Parku Miejskiego i 14 kamienic w centrum miasta uznano najlepiej zrewitalizowaną przestrzenią publiczną woj. opolskiego. W tegorocznej edycji konkursu oceniano 25 inwestycji tego typu.
Konkurs "Najlepsza przestrzeń województwa opolskiego" organizowany jest przez urząd marszałkowski woj. opolskiego. Jego cel to pokazywanie najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej - rynków, placów, parków, ulic czy terenów zielonych; promowanie najlepszych projektów urbanistycznych decydujących o jakości tej przestrzeni; podnoszenie świadomości społecznej w zakresie kształtowania ładu przestrzennego. Wicemarszałek Tomasz Kostuś podał, że w ciągu minionych sześciu edycji konkursu ocenianych było już ponad 120 realizacji tego typu; 27 z nich doceniono, przyznając nagrody i wyróżnienia.

W tym roku do konkursu zgłoszono 25 kolejnych - 15 z miast woj. opolskiego, a 10 ze wsi. Jury, w skład którego prócz przedstawicieli urzędu marszałkowskiego weszli też architekci i urbaniści, najwyżej oceniło wartą 7 mln zł rewitalizację miasta Kluczbork.

Jury doceniło dużą skalę przedsięwzięcia, a za szczególnie wartościowe uznało odtworzenie historycznych walorów urbanistycznych i architektonicznych miasta. Uznało też, że rewitalizacja kluczborskiego ratusza, rynku, kilkunastu kamienic i parku poprawiła warunki życia w mieście i jego atrakcyjność.

Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar powiedział PAP, że projekt był realizowany w latach 2009-2012. Zapewnił, że objęta pracami przestrzeń cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta i uznał, że z czasem może to być miejsce, w którym - przez wzgląd na ładne otoczenie oraz dużą liczbę przechodniów - rozwijać się będzie działalność usługowa.

Jury tegorocznej edycji konkursu przyznało też cztery wyróżnienia, w tym jedno specjalne - dla miasta Opola za budowę bulwarów spacerowych nad kanałem Młynówka. "Nasze bulwary to dziś miejsce spotkań - często zakochanych, przestrzeń dla odpoczynku, relaksu i refleksji" - komentowała wiceprezydent Opola Danuta Wesołowska.

Wyróżnienia dostały też: gmina Niemodlin - za przebudowę dróg gminnych w rejonie śródmieścia; gmina Strzeleczki - za przebudowę rynku w Strzeleczkach oraz gmina Krapkowice - za zagospodarowanie skweru w miejscowości Żywocice. Internauci, którzy również przyznają swoją nagrodę najlepiej odnowionym miejscom przestrzeni publicznej, w tym roku docenili Forteczną Wieżę Ciśnień w Nysie.

Członek jury i prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich w Opolu, Maciej Mazurek podkreślał, że ważne jest, by miasta lub miejscowości miały swój kształt i charakter. Przekonywał, że ich rewitalizowane centra i obszary śródmiejskie skupiają oczekiwania i nadzieje społeczeństwa dotyczące sfery kulturowej i zaspokojenia potrzeb w zakresie handlu i usług. "Dlatego powinny gromadzić wybitne usługi centro twórcze - takie jak kina, teatry, muzea. To szansa, by konkurowały z ogromnymi obiektami handlowymi" - tłumaczył zaznaczając, że przewagę centrów miast stanowią zabytki, wokół których trzeba rozwijać myśl projektową i tworzyć przestrzeń publiczną.

Obecny na towarzyszącej konkursowej gali konferencji pt. "Przestrzeń publiczna województwa opolskiego - aspekty gospodarcze, społeczne i rynku pracy" prof. Tomasz Ossowicz z Politechniki Wrocławskiej wyjaśniał z kolei, że dobrze zaaranżowana i utrzymana przestrzeń publiczna odpowiada za kontakty społeczne, bo to w niej ludzi poznają się, utrzymują relacje. Ma też znaczenie gospodarcze, bo m.in. podnosi rangę miasta, a przebywające na niej potoki ludzi przyciągają biznes.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.