PARTNER PORTALU
 • BGK

Najnowocześniej oświetlona gmina w Polsce

 • GK    29 listopada 2012 - 13:55
Najnowocześniej oświetlona gmina w Polsce

Pomorska miejscowość Trzebielino, jako pierwsza w kraju, została w pełni oświetlona przy użyciu energooszczędnego oświetlenia LED.
W całej gminie, do której należy Trzebielino, w ciągu miesiąca wymieniono na LED'owe 218 lamp, a 136 zmodernizowano. Inwestycja obniżyła połowę rachunki za prąd. Gmina Trzebielino jest pierwszą w Polsce gminą wiejską, w której na tak szeroką skalę zastosowano nowoczesną technologię LED w oświetleniu ulicznym.

Do sterowania oświetleniem zastosowano zegary astronomiczne. Wszystkie nowe punkty świetlne mają niższą moc od poprzednio zainstalowanych oraz posiadają dużo lepsze parametry oświetleniowe. Dzięki temu ulice są znacznie lepiej oświetlone, a zużycie energii jest o wiele mniejsze. Według szacunków, w gminie Trzebielino koszty zużycia energii elektrycznej spadną o 55 procent.

Modernizację oświetlenia w Trzebielinie przeprowadzono w oparciu o formułę ESCO (Energy Saving Company), która polega na finansowaniu inwestycji ze środków zaoszczędzonych dzięki nowym rozwiązaniom. Decydując się na współpracę w ramach ESCO gmina otrzymuje usługę kompleksowej modernizacji i konserwacji oświetlenia ulicznego prowadzoną przez Energę Oświetlenie, a koszt inwestycji nie obciąża dodatkowo budżetu gminy.

Nowe oświetlenie jest nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale również bardziej przyjazne dla mieszkańców niż żółte światło sodowe. Białe światło generowane przez diody LED sprawia, że otoczenie postrzegane jest jako jaśniejsze i bardziej naturalne.

- Modernizacja oświetlenia drogowego oznacza dla naszej gminy lepszą jakość oświetlenia dróg oraz poprawę bezpieczeństwa mieszkańców - mówi Tomasz Czechowski, wójt gminy Trzebielino.

- Mamy nadzieję, że doświadczenia gminy Trzebielino okażą się dobrym przykładem dla władz samorządowych nie tylko na Pomorzu, lecz także w całej Polsce - mówi Arkadiusz Marat, prezes zarządu Energa Oświetlenie.

- Profesjonalne oświetlenie sprawia, że ulice w naszych miejscowościach i gminach mogą być jasne i bezpieczne - dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Patryk, 2013-02-04 21:51:22

  Witam. Jestem przedstawicielem firmy Led Energia Polska i ze zdumieniem czytam o kwotach które padają jako ceny lamp. Nasza firma oferuje lampy wyprodukowane w POLSCE o 50% tańsze niż lampy Philipsa.... Led Energia pierwsze lampy montowała już w 2010 w podwarszawskim Nadarzynie ...który systematyczn...ie wymienia sodowe na led  rozwiń
 • Lightingowiec, 2012-12-03 15:07:44

  Twoja wypowiedź potwierdza tylko fakt, że jeśli decydujemy się na LED-y, to warto zakupić te markowej firmy. Nie opłaca się szukać oszczędności w chińskich podróbkach. Są droższe, ale należy traktować to jako inwestycję, bo nawet jeśli kupi się dużo tańszy produkt, to nie ma gwarancji, że za kilka m...iesięcy nie trzeba będzie go ponownie wymieniać. Markowe LED-y działają nawet do 25 lat (to informacja ze strony www Philips Lighting). Jeśli chodzi o ekologię, to owszem – LED-y są ekologiczne, ale ich główną zaletą jest długowieczność i energooszczędność.  rozwiń
 • pllo, 2012-12-03 07:40:53

  Też chciałem być tak nowoczesny. Kupiłem na Allegro z 18 żarówek ledowych około 2 lata temu. Zapłaciłem ponad 200 zł (tanie były jak na taką szumną ekologię) Do dzisiaj działa 6. Może powinienem kupić lepsze z certyfikatami za 1200 zł, to być może 2 więcej by działało. Gdyby jeszcze ten rząd chciał ... mój portfel njak środowisko chronić gnał bym z wywieszonym językiem na każde wybory, a tak, lepiej w domu siedzieć prądnicą kręcić by własny ekologiczny prąd mieć, wodę z deszczówki, ciepł oz zacierania rąk i gaz....widomo skąd, też darmowy. Takie czasy.  rozwiń