PARTNER PORTALU
  • BGK

Najpierw elektrownia gazowa, potem energia z wiatru

  • PAP    28 czerwca 2010 - 18:34
Najpierw elektrownia gazowa, potem energia z wiatru

Elektrownia gazowa o mocy 860 MW powstanie na Pomorzu do 2016 roku. Umowę wspólników w tej sprawie podpisały Grupa Energa i irlandzka spółka ESB International. Szacowane nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 800 mln euro.
Umowa wspólników została podpisana w ubiegłym tygodniu. Dokument określa przystąpienie partnerów do powołania spółki i rozpoczęcia inwestycji. Informację o jej podpisaniu ujawniono dopiero w poniedziałek, po zaakceptowaniu podpisanego dokumentu przez radę nadzorczą irlandzkiego wspólnika.

Prezes Grupy Energa SA Mirosław Bieliński poinformował w poniedziałek, że we wrześniu ma być podpisana umowa o powołaniu spółki celowej i strony przystąpią do realizacji inwestycji. Dodał, że na razie nie wiadomo, gdzie dokładnie elektrownia powstanie. Powiedział, że zostanie ona zlokalizowana na terenie wzdłuż linii Żarnowiec-Gdańsk-Grudziądz.

- Nie ma mowy o rozwoju na północy kraju energetyki wiatrowej bez powstania takich źródeł energii jak planowana elektrownia gazowa; po prostu farmy wiatrowe potrzebują źródła interwencyjnego - powiedział.

Wyjaśnił, że na początku strony będą miały po 50 proc. udziałów w spółce i tak też będą się rozkładały nakłady finansowe na inwestycję. Bieliński powiedział, że nakład inwestycyjny szacowany jest na ok. 900 tys. euro za 1 MW, czyli budowa elektrowni gazowej o mocy 860 MW może kosztować prawie 800 mln euro.

Pod koniec października ub. roku Grupa Energa i irlandzka spółka ESB International podpisały umowę w sprawie budowy elektrowni. Wówczas Energa podała, że będzie to największa pod względem wielkości mocy elektrycznej elektrownia gazowa w Polsce.

Ilość energii wyprodukowanej w ciągu roku przekroczy 6 mln MWh. Roczne zużycie gazu potrzebnego do wyprodukowania takiej ilość energii szacowane jest na ok. 1,2 mld Nm3.

- Inwestycja będzie miała korzystny wpływ na cały krajowy system elektroenergetyczny, gdyż poprawi jakość i pewność zasilania w ubogiej w źródła wytwórcze Polsce północnej - mówił wówczas Marcin Szpak, prezes Energa Trading, która odpowiada za realizację projektu.

Projekt z irlandzką firmą jest częścią programu Energa Progaz, który przewiduje zbudowanie i uruchomienie do końca roku 2015 gazowych źródeł wytwórczych energii o łącznej mocy co najmniej 600 MW.

ESB International jest spółką pomocniczą ESB - dostawcy energii elektrycznej do instytucji i gospodarstw domowych w Irlandii. ESBI opracowuje inwestycje o mocy 2300MW-2500MW. Całkowicie zrealizował projekty w 115 krajach na całym świecie.

Grupa Energa jest jedną z czterech dużych polskich grup energetycznych. Głównym obszarem jej działalności jest wytwarzanie, obrót, dystrybucja i przesył energii. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-procentowy udział w rynku sprzedaży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: