PARTNER PORTALU
  • BGK

Najwięcej inwestuje samorząd, a nie państwo. Dlaczego nie idą za tym środki?

  • Rafał Kerger    27 października 2009 - 06:15
Najwięcej inwestuje samorząd, a nie państwo. Dlaczego nie idą za tym środki?

Przemodelujmy myślenie o inwestycjach komunalnych - apelują eksperci.
- Kiedy mówimy o wielkich inwestycjach infrastrukturalnych zwykle mamy na myśli autostrady, drogi ekspresowe, kolej, stadiony na Euro 2012. A to tylko wycinek rzeczywistości. Wartość inwestycji finansowanych przez samorządy wyniosła w ubiegłym roku 30 mld złotych. W tym roku będzie jeszcze większa. Należy zatem przemodelować  myślenie o inwestycjach infrastrukturalnych w Polsce – mówi Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Ponad 50 proc. ze wszystkich inwestycji samorządy wydają na transport. Poseł Janusz Piechociński, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury twierdzi, że paradoksalnie tu też jest najwięcej do zrobienia. - W Polsce mamy 16,5 tysiąca kilometrów dróg krajowych, na które wydajemy 50 proc. środków. Należy zdać sobie jednak sprawę, że to tylko 5 proc. sieci. Pytanie, co z zresztą, którą teraz rozjeżdżają TIR-y – pyta Janusz Piechociński.

Artur Fojud, wiceprezes Polskiego Kongresu Drogowego mówi bez ogródek. - Jeśli nie wymyślimy jak finansować modernizację dróg samorządowych, już niedługo będziemy mieli strasznie zdegradowaną sieć, wymagającą natychmiastowego remontu. Samorządy z własnych środków tych remontów nie przeprowadzą…

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.