PARTNER PORTALU
  • BGK

Napieralski o budownictwie komunalnym i socjalnym

  • PAP    16 czerwca 2010 - 15:56

O konieczności wspierania budownictwa mieszkaniowego, w tym społecznego i socjalnego, mówił w środę w Zielonej Górze kandydat SLD na prezydenta Grzegorz Napieralski. Jego zdaniem, każdy Polak powinien mieć szansę na mieszkanie.
- Problem mieszkaniowy w Polsce jest bardzo duży. Wydajemy najmniej pieniędzy na budownictwo od 60 lat. W budżecie państwa na mieszkania socjalne jest zapisana kwota tylko 20 mln zł. To naprawdę bardzo mało - powiedział lider lewicy przed jednym z budynków Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Zielonej Górze.

Rozwiązaniem tego problemu ma być, zdaniem Napieralskiego, rezolucja przygotowana przez jego ugrupowanie przy pomocy ekspertów, która mówi o ustawowym przygotowaniu rozwiązań dla budownictwa mieszkaniowego.

- Inaczej jest, jeżeli chodzi o sektor prywatny, kiedy osobę stać na wybudowanie własnego domu: ulgi, zwroty VAT-u itd. Inaczej to jest w spółdzielniach, inaczej w TBS. TBS-y miały potężne finansowanie, duże możliwości. Fundusz, który finansował TBS-y został zlikwidowany - powiedział Napieralski.

Jego zdaniem obecnie TBS-y finansowane z kredytów Banku Gospodarstwa Krajowego stały się komercyjnymi podmiotami. "Czyli gdzie są te preferencyjne stawki, które pozwalały tanio budować mieszkania?" - pytał szef SLD. Likwidację funduszu uznał za błąd rządu.

Napieralski podkreśli, że w budżecie państwa muszą znaleźć się także pieniądze na budownictwo komunalne i socjalne. - To jest bardzo ważna rzecz, abyśmy więcej takich mieszkań budowali, bo są osoby w Polsce, których nie stać nawet na TBS-y - powiedział.

Jak dodał, istotna jest również ustawa dotyczącą tzw. singli, tak aby osoby niepozostające w związku małżeńskim mogły zaciągać preferencyjne kredyty i mieć swoje mieszkanie.

Kandydat lewicy odwiedził w środę osiedle mieszkaniowe Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. w Zielonej Górze. Obejrzał jeden z oddanych do użytku w końcu maja budynków, a do swojego mieszkania zaprosił go Arkadiusz Wasiel - niepełnosprawny lokator na parterze bloku przy ul. Elektronowej.

- Miałem okazję obejrzeć mieszkanie przystosowane dla osoby niepełnosprawnej i jak mówi polskie przysłowie: jak się chce, to się da - zrobić oczywiście - mówił Napieralski.

W Zielonej Górze kandydat SLD odwiedził także centrum sportowo-rekreacyjne przy ul. Sulechowskiej z kompleksem basenów i halą sportową na ponad 5 tys. miejsc. Obiekt ma zostać oddany do użytku 26 czerwca br. Inwestycja kosztowała ponad 140 mln zł.

Z Zielonej Góry szef SLD udał się do Gorzowa. W tym mieście ma w planie m.in. spotkanie z przedszkolakami oraz seniorami w Domu Pomocy Społecznej. Napieralski odwiedzi także nadwarciański bulwar, a na koniec pobytu w Lubuskiem spotka się z mieszkańcami w jednej z gorzowskich restauracji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • PIOTR42, 2010-06-17 13:34:18

    Każdy Polak ma miec prawo do mieszkania - mowi Napieralski Kazdy Katolik ma prawo do zbawienia - mówi Ksiądz . Kazdy rolnik , kolejarz, lekarz ma prawo godnie żyć - mówi pan Kaczyński. Oni mówia i tylko mówią realizacją musimy zająć się Sami.
  • Andrzej, 2010-06-17 13:14:22

    Brawo Napieralski ! Nareszcie jakiś normalny polityk, blisko ludzi.