PARTNER PORTALU
  • BGK

Narodowy Program Budowy Mieszkań: Rząd chce dać mniejszym miastom instrumenty do budowania tanich mieszkań

  • Housemarket.pl    14 stycznia 2016 - 11:25
Narodowy Program Budowy Mieszkań: Rząd chce dać mniejszym miastom instrumenty do budowania tanich mieszkań
Zamiast Mieszkania dla Młodych będzie Narodowy Programu Budowy Mieszkań (Andrzej Adamczyk, fot. PTWP/Piotr Waniorek)

- W Polsce mamy problem z budową tanich mieszkań na wynajem. To jest zadanie dla rządu - mówi minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Minister poinformował, że w ramach powstającego Narodowego Programu Budowy Mieszkań uruchomione zostaną m.in. kasy oszczędnościowo-budowlane i ulgi remontowe.

- W Polsce mamy problem z budową tanich mieszkań na wynajem. To jest zadanie dla rządu, ale ono wymaga zmiany budżetu przygotowanego przez poprzedni gabinet. Możemy to zrobić dopiero na 2017 rok - stwierdził minister.

Wiceminister Kazimierz Smoliński przyznał, że największy kłopot mają małe miejscowości, gdzie nie ma spółdzielni mieszkaniowych i TBS-ów, a samorządów nie stać na budowę bloku. - Dlatego będziemy się nastawiać na to, by władzom mniejszych miast dać instrumenty do budowania tanich mieszkań z udziałem Skarbu Państwa i gminy - wyjaśnił Kazimierz Smoliński.

Ważnym zadaniem rządu będzie m.in. wynegocjowanie z Unią Europejską możliwości dofinansowania uzbrojenia gruntów mieszkaniowych, bo w tej chwili można to robić tylko na gruntach przemysłowych.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Eugeniusz, 2016-01-31 20:49:44

    Szanowny Panie Ministrze! Miejscowości, gdzie nie ma spółdzielni mieszkaniowych i TBS-ów, nie powinny się sugerować Pana opiniami. Nie jestem pewien tylko, czy na pewno będą szczęśliwszymi Gminami, gdy powstaną tam podmioty wskazane przez Ministerstwo. Instrument jest bodaj jeden: pieniądze. Nie... ulega najmniejszej wątpliwości, że zarówno spółdzielni mieszkaniowe jak też TBS-y są znakomitymi organizacjami do zagospodarowywania nawet znacznych sum pieniędzy. Pytanie jest takie: czy będą z tych pieniędzy "tanie mieszkania"? Spółdzielnie mieszkaniowe generalnie, nie sprawdziły się na wysokim poziomie terminowości i przejrzystości rozliczania inwestycji. Niech Pan Minister sprawdzi wszystkie szafy w Ministerstwie (również Sprawiedliwości, również w Kancelarii Premiera R.P.) a zobaczy Pan jak wielka jest liczba kontrowersji w tym obszarze. Potem wystarczy wyskoczyć (aby było taniej) na niektóre warszawskie "budowy" i zobaczyć naocznie skutki, nieco przy tym pytając ludzi... Powyższe tylko w sytuacji gdy Ministerstwo zechce rzetelnie podejść do sprawy... Uruchamiając program w 2017 roku, oczywiście przesuniemy "rozliczenia" na lata cirka 2025-2030. To znaczy, że i Minister będzie inny, a beneficjenci "programu" mogą do podanych dat dodać sobie przynajmniej kolejną dychę. Będąc optymistami oczywiście. Czekamy na zapisy Panie Ministrze!  rozwiń