Narodowy Program Budowy Mieszkań: Rząd chce dać mniejszym miastom instrumenty do budowania tanich mieszkań

- W Polsce mamy problem z budową tanich mieszkań na wynajem. To jest zadanie dla rządu - mówi minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Narodowy Program Budowy Mieszkań: Rząd chce dać mniejszym miastom instrumenty do budowania tanich mieszkań
Zamiast Mieszkania dla Młodych będzie Narodowy Programu Budowy Mieszkań (Andrzej Adamczyk, fot. PTWP/Piotr Waniorek)

Minister poinformował, że w ramach powstającego Narodowego Programu Budowy Mieszkań uruchomione zostaną m.in. kasy oszczędnościowo-budowlane i ulgi remontowe.

- W Polsce mamy problem z budową tanich mieszkań na wynajem. To jest zadanie dla rządu, ale ono wymaga zmiany budżetu przygotowanego przez poprzedni gabinet. Możemy to zrobić dopiero na 2017 rok - stwierdził minister.

Wiceminister Kazimierz Smoliński przyznał, że największy kłopot mają małe miejscowości, gdzie nie ma spółdzielni mieszkaniowych i TBS-ów, a samorządów nie stać na budowę bloku. - Dlatego będziemy się nastawiać na to, by władzom mniejszych miast dać instrumenty do budowania tanich mieszkań z udziałem Skarbu Państwa i gminy - wyjaśnił Kazimierz Smoliński.

Ważnym zadaniem rządu będzie m.in. wynegocjowanie z Unią Europejską możliwości dofinansowania uzbrojenia gruntów mieszkaniowych, bo w tej chwili można to robić tylko na gruntach przemysłowych.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Szanowny Panie Ministrze!
Miejscowości, gdzie nie ma spółdzielni mieszkaniowych i TBS-ów, nie powinny się sugerować Pana opiniami. Nie jestem pewien tylko, czy na pewno będą szczęśliwszymi Gminami, gdy powstaną tam podmioty wskazane przez Ministerstwo.
Instrument jest bodaj jeden: pie
...niądze.
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że zarówno spółdzielni mieszkaniowe jak też TBS-y są znakomitymi organizacjami do zagospodarowywania nawet znacznych sum pieniędzy.
Pytanie jest takie: czy będą z tych pieniędzy "tanie mieszkania"?
Spółdzielnie mieszkaniowe generalnie, nie sprawdziły się na wysokim poziomie terminowości i przejrzystości rozliczania inwestycji. Niech Pan Minister sprawdzi wszystkie szafy w Ministerstwie (również Sprawiedliwości, również w Kancelarii Premiera R.P.) a zobaczy Pan jak wielka jest liczba kontrowersji w tym obszarze.
Potem wystarczy wyskoczyć (aby było taniej) na niektóre warszawskie "budowy" i zobaczyć naocznie skutki, nieco przy tym pytając ludzi...
Powyższe tylko w sytuacji gdy Ministerstwo zechce rzetelnie podejść do sprawy...
Uruchamiając program w 2017 roku, oczywiście przesuniemy "rozliczenia" na lata cirka 2025-2030. To znaczy, że i Minister będzie inny, a beneficjenci "programu" mogą do podanych dat dodać sobie przynajmniej kolejną dychę. Będąc optymistami oczywiście.
Czekamy na zapisy Panie Ministrze!
rozwiń

Eugeniusz, 2016-01-31 20:49:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE