PARTNER PORTALU
 • BGK

Nawet 20 proc. mogą oszczędzić śląskie samorządy na zakupie prądu

 • PAP    17 września 2012 - 16:29
Nawet 20 proc. mogą oszczędzić śląskie samorządy na zakupie prądu

Pięć firm złożyło oferty w przetargu na zakup prądu dla 20 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 41 spółek i instytucji. Najtańszą ofertę, wartości niespełna 57,5 mln zł, złożyła grupa Tauron. Na grupowym zakupie samorządy mogą zaoszczędzić ponad 20 proc.
W poniedziałek w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach, który reprezentuje w przetargu pozostałe gminy i instytucje, otwarto wszystkie złożone oferty. 25 września, po sprawdzeniu ofert pod względem formalno-prawnym, komisja przetargowa ogłosi, kto będzie dostawcą prądu dla śląskich i zagłębiowskich gmin do końca 2013 r.

Czytaj też: Przetarg na grupowy zakup energii ogłoszony

Pod względem merytorycznym jedynym kryterium oceny ofert jest cena.

To jeden z największych takich przetargów w Polsce, zainicjowany przez skupiający 14 gmin Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM). Zamawianą energię gminy przeznaczą na oświetlenie ulic oraz potrzeby lokali i obiektów samorządowych. Wśród tych ostatnich są m.in. placówki służby zdrowia wraz ze szpitalami oraz samorządowe jednostki kultury.

Czytaj też: Porozumienie o grupowym zakupie prądu

W przetargu, zgodnie z przewidywaniami, wystartowali najwięksi "gracze" na rynku. Swoje oferty złożyły: Enea, Energa-Obrót, Ideon, PKP Energetyka oraz Tauron Sprzedaż GZE SA. Najdroższa oferta za dostarczenie ponad 191 gigawatogodzin energii opiewa na kwotę 60,22 mln zł, a najtańsza, złożona przez Tauron - 57,47 mln zł brutto.

Wszystkie podmioty uczestniczące w przetargu zarezerwowały w swoich budżetach na zakup energii ponad 74,3 mln zł. Oznacza to, że dzięki wspólnemu przetargowi zaoszczędzą ponad 20 proc. tej kwoty. Jeżeli najtańsza oferta będzie poprawna pod względem formalnym, oszczędność wyniesie ponad 16,8 mln zł, czyli ok. 22,5 proc.

"To bardzo dobra wiadomość. Prawdę mówiąc nie spodziewaliśmy się aż tak dobrego wyniku. Skromnie liczyliśmy na kilka, kilkanaście procent oszczędności. Wynik, jaki uzyskaliśmy, utwierdza mnie w przekonaniu, że warto działać wspólnie. Po prostu razem jesteśmy w stanie osiągnąć więcej i taniej" - podkreślił przewodniczący GZM, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

<!-- pagebreak //-->

Przetarg wygra oferta, która będzie zawierać najniższą cenę za dostarczenie 191 gigawatogodzin energii elektrycznej, pod warunkiem, że będzie spełniać wszystkie warunki. Po planowanym na 25 września ogłoszeniu wyników przetargu każdy z jego uczestników będzie miał siedem dni na złożenie odwołania. Jeżeli nikt z tego prawa nie skorzysta, to dostawca energii dla grupy zakupowej tworzonej przez samorządy i ich podmioty będzie znany początku października.

Dotąd miasta metropolii "Silesia" za jedną megawatogodzinę energii płaciły średnio 273,47 zł, bez opłaty za dystrybucję. Z przeprowadzonej jesienią ubiegłego roku dla GZM analizy wynikało, że miasta mogłyby uzyskać w przetargu cenę poniżej 260 zł za 1 MWh. Tymczasem najniższa złożona oferta zakłada, że jeszcze w tym roku za 1 MWh energii zużytej na oświetlenie lokali i obiektów samorządy miałyby zapłacić 252,3 zł, a za oświetlenie ulic nieco ponad 235 zł. W przyszłym roku stawki wzrastają średnio o 50 groszy.

Przygotowania do ogłoszonego w sierpniu przetargu trwały od kilku miesięcy. W kwietniu jego uczestnicy zawarli porozumienie w sprawie grupowego zakupu energii. Zgodnie z prawem zamówień publicznych procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy prowadzi gmina Świętochłowice, jednak przygotowania i realizację przetargu koordynuje i nadzoruje GZM.

Inicjatorem grupowego zakupu energii był Górnośląski Związek Metropolitalny. Spośród jego członków porozumienie w tej sprawie podpisało 12 miast: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze.

Dwa pozostałe samorządy - Gliwice i Ruda Śląska - deklarują, że do porozumienia przystąpią przy organizacji kolejnego przetargu na zakup energii w 2014 r.

Spoza GZM do grupowego zakupu energii przystąpiły Knurów, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Radzionków, Wyry oraz powiaty mikołowski i zawierciański.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Batutik, 2012-09-18 10:35:14

  Roman ma rację. Cóż mogę dodać ... Oszczędność na pierwszej pozycji rachunku za prąd (reszta to dystrybucja na co nie mamy wpływu) to już coś. Jednak nie ma co ukrywać - efekt jako tako jest widoczny dopiero przy sporym wolumenie. Przy kolejnym zamówieniu nie będzie walki o 20% tylko o jak najmniejs...zą różnicę w cenie. Zbyt często i zbyt śmiało rzucamy procentami. Żeby była jasność - nie kwestionuję samego faktu oszczędzania w ten sposób. Mało kto zdaje sobie sprawę jakie problemy są związane ze zmianą sprzedawcy energii. Można pisać o tym, że takie czy owakie praktyki są zakazane. No i co z tego skoro wystepują. Mam wrażenie niekiedy że to gra na zmęczenie przeciwnika. Aq budżet trzeba sformułować. Ponadto od przyszłego roku ma obowiązywać tzw. "trójpak energetyczny" więc i nowa ustawa Prawo energetyczne, a tam już w komentarzu do ustawy czytamy ciekawe rzeczy. Co innego praktyki stosowane przez OSD a co innego Spółek obrotu energią. Wyciągnięcie wniosków pozostawiam jako zadanie domowe. Tak duże przedsięwzięcia mają jedną zaletę nie do przecenienia - skala sukcesu przeniesie się na dowód słuszności postępowania.  rozwiń
 • Roman, 2012-09-18 07:03:52

  Ile zarobią "średnio" mnie nie interesuje, ja bym chciał wiedzieć ile poszczególne miasta na tym zyskają wtedy się okaże czy to opłacalne. W niektórych odbyła się wcześniej konsolidacja podmiotów zamawiających prąd i w Sosnowcu jeden z wiceprezydentów szacował że oszczędności z przystąpien...ia do programu wspólnego zakupu energii mogą wynieść...kilka tysięcy złotych. Czyli tyle co nic a to są przecież dopiero szacunki. I proszę nie piszcie o miastach takich jak Dąbrowa, Sosnowiec że to Śląsk bo to nieprawda.  rozwiń
 • Andrzej Ptasznik, 2012-09-17 22:56:11

  Moje gratulacje, naśladownictwo mile widziane i niech ktoś teraz powie, że budowanie jedności nie daje wymiernych efektów.