Nawet 20 proc. mogą oszczędzić śląskie samorządy na zakupie prądu

Pięć firm złożyło oferty w przetargu na zakup prądu dla 20 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 41 spółek i instytucji. Najtańszą ofertę, wartości niespełna 57,5 mln zł, złożyła grupa Tauron. Na grupowym zakupie samorządy mogą zaoszczędzić ponad 20 proc.
Nawet 20 proc. mogą oszczędzić śląskie samorządy na zakupie prądu

W poniedziałek w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach, który reprezentuje w przetargu pozostałe gminy i instytucje, otwarto wszystkie złożone oferty. 25 września, po sprawdzeniu ofert pod względem formalno-prawnym, komisja przetargowa ogłosi, kto będzie dostawcą prądu dla śląskich i zagłębiowskich gmin do końca 2013 r.

Czytaj też: Przetarg na grupowy zakup energii ogłoszony

Pod względem merytorycznym jedynym kryterium oceny ofert jest cena.

To jeden z największych takich przetargów w Polsce, zainicjowany przez skupiający 14 gmin Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM). Zamawianą energię gminy przeznaczą na oświetlenie ulic oraz potrzeby lokali i obiektów samorządowych. Wśród tych ostatnich są m.in. placówki służby zdrowia wraz ze szpitalami oraz samorządowe jednostki kultury.

Czytaj też: Porozumienie o grupowym zakupie prądu

W przetargu, zgodnie z przewidywaniami, wystartowali najwięksi "gracze" na rynku. Swoje oferty złożyły: Enea, Energa-Obrót, Ideon, PKP Energetyka oraz Tauron Sprzedaż GZE SA. Najdroższa oferta za dostarczenie ponad 191 gigawatogodzin energii opiewa na kwotę 60,22 mln zł, a najtańsza, złożona przez Tauron - 57,47 mln zł brutto.

Wszystkie podmioty uczestniczące w przetargu zarezerwowały w swoich budżetach na zakup energii ponad 74,3 mln zł. Oznacza to, że dzięki wspólnemu przetargowi zaoszczędzą ponad 20 proc. tej kwoty. Jeżeli najtańsza oferta będzie poprawna pod względem formalnym, oszczędność wyniesie ponad 16,8 mln zł, czyli ok. 22,5 proc.

"To bardzo dobra wiadomość. Prawdę mówiąc nie spodziewaliśmy się aż tak dobrego wyniku. Skromnie liczyliśmy na kilka, kilkanaście procent oszczędności. Wynik, jaki uzyskaliśmy, utwierdza mnie w przekonaniu, że warto działać wspólnie. Po prostu razem jesteśmy w stanie osiągnąć więcej i taniej" - podkreślił przewodniczący GZM, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Roman ma rację. Cóż mogę dodać ... Oszczędność na pierwszej pozycji rachunku za prąd (reszta to dystrybucja na co nie mamy wpływu) to już coś. Jednak nie ma co ukrywać - efekt jako tako jest widoczny dopiero przy sporym wolumenie. Przy kolejnym zamówieniu nie będzie walki o 20% tylko o jak najmniejs...zą różnicę w cenie. Zbyt często i zbyt śmiało rzucamy procentami. Żeby była jasność - nie kwestionuję samego faktu oszczędzania w ten sposób. Mało kto zdaje sobie sprawę jakie problemy są związane ze zmianą sprzedawcy energii. Można pisać o tym, że takie czy owakie praktyki są zakazane. No i co z tego skoro wystepują. Mam wrażenie niekiedy że to gra na zmęczenie przeciwnika. Aq budżet trzeba sformułować. Ponadto od przyszłego roku ma obowiązywać tzw. "trójpak energetyczny" więc i nowa ustawa Prawo energetyczne, a tam już w komentarzu do ustawy czytamy ciekawe rzeczy. Co innego praktyki stosowane przez OSD a co innego Spółek obrotu energią. Wyciągnięcie wniosków pozostawiam jako zadanie domowe. Tak duże przedsięwzięcia mają jedną zaletę nie do przecenienia - skala sukcesu przeniesie się na dowód słuszności postępowania. rozwiń

Batutik, 2012-09-18 10:35:14 odpowiedz

Ile zarobią "średnio" mnie nie interesuje, ja bym chciał wiedzieć ile poszczególne miasta na tym zyskają wtedy się okaże czy to opłacalne. W niektórych odbyła się wcześniej konsolidacja podmiotów zamawiających prąd i w Sosnowcu jeden z wiceprezydentów szacował że oszczędności z przystąpien...ia do programu wspólnego zakupu energii mogą wynieść...kilka tysięcy złotych. Czyli tyle co nic a to są przecież dopiero szacunki. I proszę nie piszcie o miastach takich jak Dąbrowa, Sosnowiec że to Śląsk bo to nieprawda. rozwiń

Roman, 2012-09-18 07:03:52 odpowiedz

Moje gratulacje, naśladownictwo mile widziane i niech ktoś teraz powie, że budowanie jedności nie daje wymiernych efektów.

Andrzej Ptasznik, 2012-09-17 22:56:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE