PARTNER PORTALU
 • BGK

Nawet w Kijowie chcą ulicy naszego prezydenta

 • PAP    15 kwietnia 2010 - 17:06

W Kijowie może pojawić się ulica imienia Lecha Kaczyńskiego. Z propozycją uhonorowania tragicznie zmarłego prezydenta Polski wystąpił w czwartek wiceprzewodniczący partii "Za Ukrainę" Jurij Zubko.
"Lech Kaczyński był wielkim przyjacielem narodu ukraińskiego i często robił dla integracji Ukrainy ze wspólnotą europejską więcej niż same ukraińskie władze" - oświadczył Zubko w apelu skierowanym do mera Kijowa Leonida Czernoweckiego.

Zdaniem Zubki, imię Lecha Kaczyńskiego mogłaby otrzymać obecna ulica Wacława Worowskiego, rosyjskiego działacza bolszewickiego polskiego pochodzenia.

"(Lech) Kaczyński był patriotą Polski i jeszcze za czasów Solidarności walczył o demokratyczną Polskę oraz uwolnienie jej spod radzieckiego ucisku" - podkreślił polityk.

"Za Ukrainę" jest częścią prozachodniego bloku parlamentarnego Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona. Ugrupowanie to jest obecnie w opozycji.

Pomysł zmiany nazwy położonej w centrum Kijowa ulicy Worowskiego nie jest dla ukraińskiej stolicy nowością. W 2006 r. polska dyplomacja zabiegała, by ulicy tej nadać imię Jerzego Giedroycia, jednak starania te nie zakończyły się sukcesem.

Zupełnie inaczej było w Odessie, gdzie w środę, w hołdzie dla zmarłego prezydenta Polski, radni miejscy jednogłośnie poparli ideę nazwania części ulicy Polskiej ulicą Lecha Kaczyńskiego.

W czwartek konsul generalny RP w Odessie przekazał w rozmowie telefonicznej z PAP, że oficjalne nadanie odcinkowi ul. Polskiej imienia Lecha Kaczyńskiego odbędzie się w maju.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • smutny, 2010-04-16 17:02:02

  Po prostu, zawsze "trudniej być prorokiem we własnym kraju". Trzeba się bardziej starać.
 • Honesto, 2010-04-16 14:14:23

  Nie plwaj na kogoś - przodkowie radzą. Wszak jako czynisz, tak Ci oddadzą. W jakiej atencji masz bliźnich godności, Takiej spodziewaj się wzajemności.
 • Obserwator, 2010-04-16 08:12:50

  A w Polsce, oprócz jedynie trzech dni tuż po katastrofie, każdy tylko opluwa Prezydenta Kaczyńskiego. No ale tak to jest w społeczeństwie, które samo nie potrafi myśleć, tylko bezgranicznie wierzy GW i tvn.