PARTNER PORTALU
  • BGK

NFOŚiGW kontroluje wydatki samorządów na oświetlenie energooszczędne

  • PAP/AT    2 czerwca 2015 - 07:53
NFOŚiGW kontroluje wydatki samorządów na oświetlenie energooszczędne

W ramach SOWY można było uzyskać dotacje i pożyczki pozwalające zmodernizować oświetlenie uliczne, zamontować urządzenia do inteligentnego sterowania oświetleniem czy sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia (fot.pixabay.com)

Po sygnałach o ewentualnych nieprawidłowościach przy wydawaniu pieniędzy na energooszczędnego oświetlenie ulic, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił wszcząć kontrole w samorządach.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska prowadzi doraźne kontrole w samorządach, które uzyskały dofinansowanie na budowę energooszczędnego oświetlenia ulic - poinformowała rzeczniczka Funduszu Magdalena Skłodowska. Na modernizację oświetlenia przeznaczono 120 mln zł.

NFOŚiGW postanowił wszcząć kontrole

Rzeczniczka wyjaśniła, że po sygnałach docierających do resortu środowiska o ewentualnych nieprawidłowościach przy wydawaniu pieniędzy na budowę lub wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił wszcząć 5 doraźnych kontroli. Poinformowała, że jedna już się zakończyła, a kontrolerzy nie znaleźli nieprawidłowości. Skłodowska potwierdziła doniesienia radia Zet, że jedna z kontroli prowadzona jest w Krakowie.

W ramach programu SOWA dotyczącego modernizacji oświetlenia realizowanych jest 31 przedsięwzięć w całym kraju. Finansowanie dla tych projektów wynosi 120 mln zł. Rzeczniczka wyjaśniła, że w ramach SOWY można było uzyskać dotacje i pożyczki pozwalające zmodernizować oświetlenie uliczne, zamontować urządzenia do inteligentnego sterowania oświetleniem czy sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia.

Przetargi w gestii beneficjenta

Zastępca prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak zwraca uwagę, że w umowach o dofinansowanie są zapisy o możliwych kontrolach pod kątem stosowania Prawa zamówień publicznych. "To w gestii beneficjenta leży zorganizowanie przetargów zgodnie z wymogami Prawa zamówień publicznych" - zaznaczyła.

Wiceprezes przypomniała też, że rozwiązanie umowy o dofinansowaniu może nastąpić tylko w przypadku wykrycia rażących naruszeń jej zapisów.

Rzeczniczka poinformowała ponadto, że NFOŚiGW ponownie analizuje audyty składane wraz z wnioskami o dofinansowanie z programu SOWA. Mają się one zakończyć w połowie czerwca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.