PARTNER PORTALU
 • BGK

Nic się nie zmieni bez ograniczenia składowania odpadów

 • wnp.pl    23 czerwca 2015 - 10:10
Nic się nie zmieni bez ograniczenia składowania odpadów

Doświadczenia siedmiu krajów europejskich, które z sukcesem wprowadziły taki zakaz składowania, pokazują, że ten środek ma pozytywny wpływ na zwiększenie poziomów recyklingu (fot. fotolia)

Zakaz składowania dla nadających się do recyklingu i odzysku odpadów pokonsumenckich to podstawowy warunek umożliwiający poprawę efektywności wykorzystania zasobów w Europie - to opinia organizacji PlasticsEurope.
To główny postulat publikowanych przez organizację rekomendacji producentów tworzyw sztucznych w sprawie planowanego nowego pakietu propozycji Unii Eurpejskiej na temat gospodarki o obiegu zamkniętym.

- Naszym celem w dalszym ciągu pozostaje hasło "Nie dla składowania odpadów tworzyw sztucznych na wysypiskach". Jednakże jedynie wprowadzenie do roku 2025 obowiązującego w całej UE zakazu składowania nie tylko odpadów nadających się do recyklingu, ale także wszystkich pozostałych odpadów pokonsumenckich zdatnych do odzysku, zapewni legislacyjne bezpieczeństwo, które jest warunkiem koniecznym do niezbędnych inwestycji w sektorze zagospodarowania odpadów - podkreśla Karl H. Foerster, dyrektor wykonawczy PlasticsEurope. Według niego doświadczenia siedmiu krajów europejskich, które z sukcesem wprowadziły taki zakaz składowania, pokazują, że ten środek ma pozytywny wpływ na zwiększenie poziomów recyklingu. W latach 2006-2012 ilość odpadów tworzyw sztucznych składowanych na wysypiskach spadła o 26 proc., a recykling i odzysk energii wzrosły odpowiednio o 40 i 27 proc.

Przyszłe korzyści wynikające z niezalegania odpadów tworzyw na wysypiskach to, w ocenie PlasticsEurope, przede wszystkim dodatkowe ponad 5 mln ton odpadów tworzyw, które rocznie można poddać recyklingowi do roku 2025. Oznacza to wzrost o prawie 80 proc. na przestrzeni 10 lat.

Więcej na wnp.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • nie widać powodów, 2015-06-24 08:21:14

  Składowiska mogą być atrakcyjnymi użytkami ekologicznymi gmin - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/zamkniete-skladowiska-smieci-atrakcja-dla-turystow,71374.html
 • Przypominacz, 2015-06-24 08:11:38

  Do w.potega@neostrada.pl: Ekoedukacja? A po co? - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/nie-widze-powodu-zeby-nakladac-obowiazek-segregowania-smieci,56300.html
 • w.potega@neostrada.pl, 2015-06-23 21:33:02

  Zakazy coś wnoszą, ale najważniejsza jest edukacja wzmocniona finansową motywacją.