Nie będzie opóźnień przy budowie bydgoskiej spalarni

Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uwzględniła dziesięć zarzutów przedstawionych przez firmy, które chcą uczestniczyć w przetargu na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy. Inwestor, czyli spółka ProNatura zapewnia, że nie opóźni to oddania do użytku spalarni.
Nie będzie opóźnień przy budowie bydgoskiej spalarni

Jak poinformowała spółka komunalna ProNatura, Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrywała ponad sto odwołań wniesionych przez firmy zainteresowane udziałem w przetargu. Za zasadne uznano dziesięć zarzutów, "dotyczących głównie wzoru umowy z przyszłym wykonawcą inwestycji".

Czytaj też:  Przetargowa kołomyja ze spalarnią odpadów

"Biorąc pod uwagę bilans uwzględnionych zarzutów oraz ich wagę, nie można mówić o przegranej (...) Ze wstępnych informacji wynika, że będziemy musieli dokonać jedynie drobnych, nielicznych korekt w dokumentacji. Najważniejsze jest to, że inwestycja będzie kontynuowana, bowiem kluczowe zarzuty, które mogłyby zagrozić terminowej realizacji i rozliczeniu inwestycji z funduszy unijnych, nie zostały uwzględnione przez KIO" - podkreślił Marcin Janczylik, rzecznik spółki ProNatura.

Jak zaznaczył, KIO uznała za nieuzasadnione kwestionowanie narzuconego czasu na zaprojektowanie i wybudowanie spalarni przez wyłonionego w przetargu wykonawcę.

"Po orzeczeniu KIO okres ten nie zmienił się i (...) wynosi 1100 dni od dnia podpisania umowy" - dodał.

Bydgoska spalarnia ma powstać do końca 2015 r. Rocznie zamieniać będzie w energię ok. 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz z gmin powiatów bydgoskiego i toruńskiego.

Blisko 330 mln zł na realizację inwestycji pochodzi ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Budowa spalarni ma być jedną z największych inwestycji w regionie kujawsko-pomorskim. Zakład ma powstać na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Dzięki inwestycji dwa największe miasta regionu kujawsko-pomorskiego oraz sąsiadujące z nimi gminy mają zyskać wspólny system gospodarki odpadami, zgodny z wymogami UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE